חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

תשלום מע"מ בקניה ממדינות אחרות באיחוד האירופאי – מיועד לתושבי איטליה

מע"מ Value-Added Tax VAT – Imposta sul valore Aggiunto IVA | תשלום מע"מ במדינות האיחוד האירופאי בהם קניתם! לא מדובר על תיירים אלא על מקומיים תושבי איטליה ורומא בפרט…המידע מאת מדריכת הטיולים ברומא ותושבת מקומית בעיר רומא עירית קטונר:
בתור לקוחות פרטיים באיחוד האירופי, עליכם לשלם מע"מ פעם אחת בלבד, במדינה בה אתם מבצעים את הרכישה. אתם יכולים להביא הביתה כל מה שקניתם במדינה אחרת באיחוד האירופי, בלי לעצור בגבול או להצהיר על מכס. התנאי היחיד הוא שהרכישות חייבות להיות לשימושכם האישי או של משפחתכם, ולא מיועדות למכירה חוזרת.
החזרי מע"מ
אם אתם מבקרים מחוץ לאיחוד האירופי, אתם זכאים להחזר מע"מ על סחורה שקניתם במהלך שהותכם באיחוד האירופי, אם הסחורה מוצגת למכס בעת העזיבה תוך 3 חודשים מרגע הרכישה יחד עם מסמכי החזר המע"מ. טפסים לצורך החזרי מע"מ ממולאים ומונפקים ללקוחות בדרך כלל על ידי המוכר בחנות אם כי מכיוון שהתכנית היא וולונטרית, לא כל הסוחרים משתתפים בה. מדינות מסוימות קובעות ערך מינימלי של רכישות כדי להיות זכאים להחזר.
קנייה מקוונת ממדינה אחרת באיחוד האירופי
חוקים מיוחדים עשויים לחול כשאתם קונים סחורה ממדינה אחרת באיחוד האירופי למשלוח למדינת מגוריכם בתוך האיחוד ולצורך העניין למתגוררים באיטליה. אם החברה ממנה אתם קונים מוכרת סחורה בערך מסוים למדינתכם – למשל לאיטליה, בה מועברת הסחורה, היא אינה יכולה לגבות מע"מ במדינה בה אתם מבצעים את הרכישה. במקום זאת, עליהם להחיל מע"מ במדינה בה מועברת הסחורה – מע"מ היעד. הסכום המקסימלי עבור מכירות חוצות גבולות נקבע על ידי כל מדינה באיחוד האירופי על 35,000 אירו או 100,000 אירו. משמעות הדבר היא שרוב הקמעונאים המקוונים הגדולים המספקים באיחוד האירופי יצטרכו להחיל את מע"מ היעד.
סיפור לדוגמא
לפעמים אתם יכולים לשלם שיעור מע"מ גבוה יותר!
אינגריד, מהולנד, הזמינה לביתה הקטנה ספר עם תמונות לילדים – מאוד צבעוני ומושך את העין מקמעונאית מקוונת גדולה באירלנד. כששילמה עבור ההזמנה והזינה את כתובתה, היא שמה לב שהמחיר "קפץ" לפתע באורח מסתורי… היא בדקה את הסיבה וגילתה שהחברה גבתה את המע"מ ההולנדי שלה בשיעור של 9% במקום מע"מ אירי בשיעור של 0%. האם הצעירה הייתה ה-מ-ו-מה! הרי רכשה את הספר במבצע באתר אירלנדי בהולנד, מקום מגוריה של אינגריד יקירתנו, המגבלה המקסימלית ליכולת לספק סחורות ללא תשלום מע"מ הולנדי היא 100,000 אירו. המשמעות היא שחברה שמכרה בהולנד סחורה של יותר מ- 100,000 יורו במהלך שנת הכספים הקודמת חייבת להחיל את שיעור המע"מ של ארץ היעד. החברה בה אינגריד, שלנו ביצעה באתר האינטרנט שלה את ההזמנה, מספקת לצערה של אינגריד ולצערם של עוד לקוחות הולנדים רבים, סחורות להולנד לעיתים קרובות ועל בסיס קבוע ולכן על החברה לחייב את המע"מ ההולנדי של אינגריד המאוכזבת, למרות שההזמנה שלה נשלחת מאירלנד.
· כלל זה אינו חל על מוצרי יד שנייה, יצירות אמנות, פריטי אספנים או עתיקות.
מס בלו (excise tax) מה זה?
לפני שנדון על "מס הבלו" באיחוד האירופי, אסביר תחילה בכלל על מה מדובר
מס בלו, הוא מס עקיף המוטל על ידי ממשלה על מוצרים מייצור מקומי, בניגוד למכס המוטל על סחורות יבוא. המס יכול שיהיה מוטל לפי ערך המוצר, או על פי היחידות הפיזיות הנמכרות, או המיוצרות. בישראל למשל, הבלו נגבה על יסוד חוקים שונים ובתוכם פקודת המשקאות המשכרים (ייצור ומכירה), פקודת המלט, פקודת הטבק וחוק הבלו על דלק. על גבייתו מופקד אגף המכס והבלו. עיקר מטרתם של מסי הבלו היא פיסקלית – הגדלת הכנסות הממשלה, אולם לעתים מתלווה אליו הצדקה נוספת כאילו הוא מהווה מס מונע שנועד לצמצם את צריכתו של מוצר מסוים (כמו סיגריות ומשקאות חריפים). מס זה נחשב כמס רגרסיבי, הן משום שהוא מוטל על מוצרים שתצרוכתם המונית והן משום שהוא נגבה בסכום, או בשיעור, אחיד מכל סחורה בלי שים לב לרמת הכנסתו או רכושו של הקונה.
ולענייננו – קניות באיחוד…
אם אתם קונים מוצרי טבק או משקאות חריפים באופן מקוון ממדינה אחרת באיחוד האירופי, המחיר יכלול את תשלומי מס הבלו, ללא קשר לכמות וגם אם הסחורה היא מתנה. הסוחר אחראי לתשלום מס הבלו המגיע במדינת היעד של האיחוד האירופי. לכן עליכם לצפות שהמחיר של סוגים אלה של מוצרים ישקפו את עלות הבלו. אם המחיר נמוך מאוד, הקפידו לבדוק עם המוכר אם אכן שילם את חובו לפני ביצוע הרכישה. אם המוכר לא שילם את הבלו, ניתן לתפוס את המוצרים שלכם במכס בעת ההגעה, ובמקרה הגרוע, אפילו תידרשו לשלם את הבלו בעצמכם… עליכם תמיד לוודא כי המוכר ישלם את הבלו הדרוש במדינת היעד של האיחוד האירופי .
· אם אתם קונים סחורות באינטרנט מחוץ לאיחוד האירופי, מע"מ, מכס ובלו תמיד חייבים.
חריג לשירותי טלקומוניקציה, שידור ושירותים אלקטרוניים
מע"מ על שירותי טלקומוניקציה, שידור ושירותים אלקטרוניים מחויב במדינה בה אתם גרים (המדינה בה אתם נמצאים, יש לכם את הכתובת הקבועה שלכם או זו שבדרך כלל אתם גרים בה), ולא במדינה ממנה אתם רוכשים את השירות. כללים אלה חלים על שירותים שהוכנסו הן מחוץ לאיחוד האירופי ומחוצה לו.
סיפור לדוגמא
מע"מ על תוכן דיגיטלי יחול על ארץ המגורים!
קולין, מתגורר בשבדיה ולעתים קרובות רוכש ספרים אלקטרוניים ממוכר ספרים מקוון פיני. על הספק הפיני לחייב את קולין במע"מ שבדי ולא על על פי המע"מ הפיני.
חריגים לשירותים אחרים שנקנו ברשת אונליין
כשאתם קונים שירותים מקוונים (דרך האינטרנט) מסוחר שהוקם באיחוד האירופי, אתם משלמים את שיעור המע"מ של המדינה בה הוא סוחר. כלל זה חל גם אם אתם גרים במדינה אחרת של האיחוד האירופי מזו של הסוחר.
סיפור לדוגמא
תשלום מע"מ במדינה בה הוקם הסוחר.
ברונו מנהל חברת ייעוץ שבסיסה בליסבון (פורטוגל). הוא מספק שירותי ייעוץ לאדם פרטי המתגורר בקופנהגן (דנמרק). מכיוון שהחברה של ברונו רשומה בפורטוגל, הוא צריך לחייב את הלקוח הדני שלו מע"מ פורטוגזי.
עם זאת, ישנם חריגים רבים לכלל זה. כמה מן החריגים הנפוצים ביותר הם:
שירותים הניתנים על ידי מתווך:
מע"מ מחויב במדינה בה מתבצעת העסקה העיקרית עם המתווך.
לדוגמה, אם הבעלים של "בית קיץ" בצרפת רוצה להעביר כמה רהיטים לביתו שבשבדיה ומבקש ממתווך למצוא חברה שתדאג להובלה. המע"מ הצרפתי יחויב בתשלום עמלת המתווך מכיוון שהאספקה העיקרית (כלומר הובלת סחורות בין שתי מדינות האיחוד האירופי) מתבצעת בנקודת המוצא.
שירותים המקושרים למקרקעין
מחויבים במס במקום בו הנכס נמצא. למשל, אם אדריכל שבסיסו בצרפת נשכר לתכנן בית בספרד. עמלת האדריכל תהיה כפופה למע"מ ספרדי.
הובלת נוסעים מחויבת במס בהתאם למרחק המכוסה.
לדוגמה, אם מחיר כרטיס אוטובוס לנסיעה מפולין לצרפת דרך גרמניה יכלול מע"מ פולני, גרמני וצרפתי, ביחס למרחק המכוסה בכל מדינה. אם האוטובוס נוסע גם דרך שוויץ, לא יהיה מע"מ של האיחוד האירופי על אותו חלק בנסיעה, מכיוון ששוויץ איננה מדינה של האיחוד האירופי.
שירותי מסעדה והסעדה
(למעט אלה שעל סיפון אוניות, מטוסים או רכבות) כולם מחויבים במס במקום בו השירותים מבוצעים פיזית.
לדוגמה, אם חברה הממוקמת בלוקסמבורג מספקת את האוכל והמשקאות לאירוע בפירנצה. על החברה לגבות מע"מ איטלקי.
· שימו לב כי רשימה זו אינה ממצה את כל הסוגיות
חריג למכוניות
לרכבים חדשים שנרכשו במדינה אחרת באיחוד האירופי, המע"מ משולם במדינה בה אתם מייבאים ורושמים את רכבכם (ארץ מגוריכם). תכנית מע"מ זו חלה גם על אמצעי תעבורה חדשים אחרים, כמו אופנועים גדולים, סירות ומטוסים.
מאחורי הקלעים!
מע"מ איטלקי
איטליה הביאה משטר מס ערך מוסף (מע"מ), מקומי המכונה: Imposta sul Valore Aggiunto IVA , בשנת 1972. היא שילבה את הוראות המע"מ של האיחוד האירופי בחוקי מע"מ ספרדים מקומיים, שנוצרו על ידי האיחוד האירופי, אשר איטליה היא חבר מייסד בו.
כללי המע"מ האיטלקיים כלולים בחוקי מע"מ ומגובים בפסיקה. רשויות המס מנפיקות גם תורות מינהליות, הכוללות הצהרות שונות על כללי תאימות מע"מ היום-יומית. משרד האוצר מפקח על כל מערכת המע"מ ובמילים אחרות – מנצח על כל התזמורת
כמו בכל מדינות האיחוד האירופי, חברות הסוחרות באיטליה ומספקות מוצרים ושירותים חייבים במס חייבות לעמוד בחקיקה האיטלקית. זה כולל את החובה להירשם למע"מ האיטלקי, לעמוד בכללי המע"מ ולהשלים את החזר המע"מ האיטלקי הרגיל והצהרות אחרות.
כאשר חברות זרות שאינן תושבות מספקות סחורות לאזרחי ותושבי איטליה, ובמידה פחותה גם שירותים, הן עשויות להתמודד עם הדרישה להירשם ברשויות המס כמשלמות מס איטלקי.
הסיטואציות הנפוצות בהן הדבר נדרש כוללות:
· ייבוא ​​סחורות לאיטליה, אם כי, אם הלקוח כבר רשום מע"מ איטלקי, ייתכן שהספק אינו יחייב מע"מ איטלקי.
· קנייה ומכירה של סחורות באיטליה אם הספק והלקוחות אינם חברה איטלקית עם רישום מע"מ (חל חיוב הפוך).
· אספקה ​​או קבלה של אספקה ​​פנים-קהילתית, או קבלת טובין כרכישות ממדינות אחרות באיחוד.
· מכירות לצרכנים פרטיים באינטרנט, בכפוף לסף הרישום האיטלקי למכירת מרחוק . (מכירה לנו).
· אחסון טובין במחסן משלוחים באיטליה לצורך אספקה ​​באיטליה או בשאר האיחוד האירופי.
· גביית דמי כניסה לאירועים חיים או תערוכות באיטליה.
· עסקאות מסחר אלקטרוני עם צרכנים איטלקיים באינטרנט. (כמונו למשל חובבי הקניות באינטרנט ).
מאז חבילת המע"מ של האיחוד האירופי לשנת 2010, כמעט ואין נסיבות בהן נדרש רישום מע"מ תושב חוץ למתן שירותים באיטליה. במקום זאת, הלקוח האיטלקי רושם את העסקה תחת מנגנון החיוב ההפוך.
שימו לב שספקי שירותי אלקטרוניקה, שידור או טלקום לצרכנים באיטליה נאלצים לעשות רישום מע"מ רק במדינה אחת של האיחוד האירופי במסגרת תוכנית MOSS- Mini One Stop Shop (תכנית אופציונלית המאפשרת חישוב מע"מ – בדרך כלל בשל מספר מדינות באיחוד האירופי) כדי להגיש החזר יחידה המכסה את כל 27 המדינות החברות.
לסיכום
מע"מ במסגרת האיחוד האירופי
על פי כללי מע"מ אירופאים, עסקים ואנשים משלמים מע"מ במדינה אירופאית אחת בלבד. מע"מ משולם במדינת המקור או במדינת היעד של הטובין או השירותים. הכללים החלים על אנשים פרטיים שונים מאלו החלים על עסקים.
אנשים פרטיים משלמים מע"מ במדינת הרכישה
צרכנים פרטיים הרוכשים סחורות במדינה אחרת באיחוד האירופי משלמים בדרך כלל מע"מ של המדינה האחרת. הם אינם נדרשים לשלם מע"מ על הסחורה בפעם השנייה .
חריג: קניית מכונית חדשה
קיים חריג לרכישת מכונית חדשה במדינה אחרת באיחוד האירופי . במקרה זה, צרכנים פרטיים משלמים מע"מ במדינה בה רשומה המכונית.
הסוחרים משלמים מע"מ במדינת היעד
כאשר סוחרים במדינות האיחוד השונות עושות בניהן עסקים, בדרך כלל מוטל מע"מ במדינה שאליה מיוצאים הטובין, כלומר ארץ היעד. עסק הולנדי הרוכש סחורות ממדינה אחרת באיחוד ישלם בדרך כלל מע"מ על אותם סחורות עוד בהולנד. סוחרים שרוכשים סחורות במדינתם ישלמו מע"מ באמצעות החזר המס הרגיל למע"מ.
שאלה: נניח וקניתי באליאקספרס מוצר כלשהו. האם אחוייב במעמ ברגע שיגיע לאיטליה?
עירית קטונר: אני רכשתי לפני יומיים כל מיני תבניות אפייה מסיליקון… סך כל השטויות שקניתי 19.73$ … לפני שהתחלתי ברכישה… עוד במנוע החיפוש היקשתי שאני רוצה שיציגו בפני את כל המוצרים עם "משלוח בחינם" דהיינו ללא דמי משלוח… מציגה לך את הסיכום שלהם… זה לגבי דמי משלוח.. ועכשיו לגבי מעמ… IVA …מ- 0 עד 22 €: ללא עלות נוספת. חבילה ששוויה בין 22 ל 149 יורו תצטרך לשלם עבורה מע"מ IVA ) 22%) דמי משלוח ודמי מסירה. מעל 150 €: אתה משלם כבר מכס (משתנה, בדרך כלל 4-6%) + מע"מ IVA (22%) ועלויות משלוח. בגדול ה IVA כבר מחושבת בפנים . אתה כבר משלם בכרטיס אשראי. מקבל רק את המוצר הביתה.
אהבת? נא לדרג!

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה ברומא ללא עלות השאירו פרטים👇

לחזור למשהו ספציפי?

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה ברומא ללא עלות השאירו פרטים👇

חוויה ברומא מתחילה כאן