חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מרומא למגדל פיזה

מגדל פיזה מדריך למטייל הישראלי

בתחילת שנות ה-90 הוטל על צוות מהנדסים מומחים להחזיר את המגדל הנטוי של פיזה מנקודת המפנה שלו. המהנדסים הללו, הצליחו לשפר את מגמת הירידה על ידי  הסרת האדמה מהקצה הצפוני ועל ידי הטמנת מערכת של משקולות ותמיכות עופרת , הצליחו להזיז את המגדל לאחור,  ולהתיישב באדמה בנטייה הרבה יותר יציבה של 4 מעלות.

הם יכלו להחזיר אותו למצב שהוא עומד ישר, אבל כמובן שבחרו לא לעשות זאת שאחרת פיזה כבר לא תהיה פיזה ואף אחד לא יגיע לראות עוד מגדל ישר באיטליה, המטרה היתה להמשיך ולשמר ר את הטעות של המאה ה-12 במקום לתקן אותה.

 מגדל הפעמונים העקום והקתדרלה מהמאה ה-11 שוכנים  בתוך אתר מורשת עולמי של אונסק"ו  ומדובר באחת מהאטרקציות האייקוניות ביותר של איטליה  במאמר זה ניתם לכם טיפים בביקורכם במגדל הנטוי של פיזה, תוכלו ללמוד על ההיסטוריה למה באמת כדאי לכם להיכנס פנימה ולא להסתפק רק בתצלום המפורסם  מבחוץ שכולם עושים לאינסטגרם.

היסטוריה של מגדל פיזה

המגדל הנטוי של פיזה המכונה גם כמגדל הפעמונים, או קמפניל, הוא אחד המבנים הארכיטקטוניים המדהימים ביותר מאירופה של ימי הביניים.הוא ממוקם בעיירה פיזה , אחת הערים המתויירות ביותר בטוסקנה ובכלל באירופה.גובהו יותר מ-58 מטרים מדידה מהבסיס ונמצא כ -55 מטרים מהקרקע.

מגדל פיזה עומד על 60 מטר ועד 1990 היה נוטה בזווית של כ-10 מעלות. למרות שהוא תוכנן להיות אנכי לחלוטין, הוא התחיל להישען במהלך הבנייה.

מגדל פיזה הוא אחד מארבעת המבנים המרכיבים את מתחם הקתדרלה בפיזה, איטליה, הנקרא Campo dei Miracoli או Piazza dei Miracoli, שפירושו שדה הניסים.

הבניין הראשון שנבנה בקמפו דיי מירקולי, פיזה, היה הקתדרלה, או דואומו די פיזה, מבנה עם  ריצוף שיש לבן ומהווה דוגמה מרשימה לארכיטקטורה רומנסקית.

הבניין הבא היה בית הטבילה שנוסף ממש ממערב לכיפה. לאחר מכן החלה העבודה על הקמפניל. לפני סיום העבודה על הקמפניל נבנה בית הקברות, Campo Santo.

Piazza dei Miracoli של פיזה היא המכלול המפואר ביותר של אדריכלות רומנסקית ​​באיטליה. הקתדרלה, עם כיפה ובית הטבילה התואם עם הכיפה,  ניצבת בדשא מול שיש פסים אפור-לבן ומכוסה עמודים וקשתות.

המגדל הנטוי של פיזה הוא גולת הכותרת של הפיאצה.  בנייתו היא  פלא של הנדסה מימי הביניים, כנראה מגדלי הפעמונים הגבוהים באירופה.עם 207 עמודים הנעים סביב שמונה קומות, 

בנייתו של מגדל פיזה החלה באוגוסט 1173 ונמשכה כ-200 שנה עקב תחילתה של סדרת מלחמות. עד היום, שמו של האדריכל הוא תעלומה ולא יודעים מי בנה את יצירת המופת.המגדל הנטוי של פיזה והקתדרלה המגדל הנטוי של פיזה תוכנן כמגדל פעמונים עגול שיתנשא לגובה של 185 רגל. הוא בנוי משיש לבן.למגדל שמונה קומות, כולל תא הפעמונים.

בקומה התחתונה מ יש 15 קשתות שיש.  ובשאר הקומות הבאות  יש כ- 30 קשתות המקיפות את המגדל.

בתא הפעמונים עצמו,  תמצאו  16 קשתות. יש גרם מדרגות לולייניות בן 297 מדרגות בתוך המגדל המוביל לפסגה.המגדל גם מעוקל מעט מהניסיונות של אדריכלים שונים למנוע ממנו לנטות יותר או ליפול.עד לשנים האחרונות לא הורשו תיירים לעלות במדרגות בתוך המגדל, עקב עבודות איחוד. אבל בשנים האחרונות המגדל הנטוי של פיזה נפתח שוב והוא אחד מאתרי התיירות הפופולריים ביותר באיטליה .

כיצד להגיע לפיזה?

אתם יכולים להגע לפיזה במטוס, רכבת ורכב שכור.

נמל התעופה הבינלאומי שלו, הנקרא גם נמל התעופה גלילאו גליליי, נמצא במרחק של 10 דקות נסיעה ברכבת לתחנת הרכבת Pisa Centrale. 

פיזה היא יעד לטיול יום קל ממקומות אחרים בצפון איטליה, כאשר האפשרות הטובה ביותר היא לקפוץ על אחד משירותי הרכבת הרגילים והזולים לפיזה המרכזית וללכת 25 דקות (2 ק"מ) על פני נהר הארנו לפיאצה דל דואומו ולפיאצה דל דואומו. 

אם אתם לא מעוניינים לשוטט רגלית, קחו אוטובוס LAM Rossa שנוסע לכיוון פארק פייטראסנטינה, ורדו בתחנת 'טור' ליד Piazza dei Miracoli.

זמני נסיעה ועלויות אופייניים עבור מסלולי טיול היום הפופולריים ביותר לפיזה הם:

פירנצה | 50 – 80 דקות, €8.70 – €9.90 לאדם לכיוון אחד

יש שתיים או שלוש יציאות בכל שעה מתחנת פירנצה סנטה מריה נובלה 

לוקה | 30 – 40 דקות, €3.60

רומא– יש כמה סוגי רכבות המגיעות מרומא לפיזה.

הרכבת המהירה והישירה נמשכת שעתיים ו-21 דקות.

רכבות פחות מהירות או עם החלפת רכבת בפירנצה נמשכות כ-3 שעות כולל זמן החלפת הרכבת בפירנצה.

רכבות פחות מהירות מרומא לפיזה נמשכות כ-4 שעות.

בולוניה | שעתיים, €30+

בולניה לא נקודת המוצא האידיאלית לטיול יום בפיזה ובדרך כלל דורשת חיבור בפירנצה, וודא שאתה משתמש בשירות הרכבת המהירה , לא בשירות של 4+ שעות!

Cinque Terre (inc. La Spezia) |  50 – 90 דקות, €7.90 – €9.90 /

 גם מצ'ינקווה טרהזה פשוט יקר מדי  ופחות מומלץ כטיול יום.

פיאצה דל דואומו (כיכר הקתדרלה)

האזור המוקף חומה הנקרא גם פיאצה דל דואומו (כיכר הקתדרלה), הוא ביתם של אוצרות אדריכליים מימי הביניים . כל האזור הזה הוגדר כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו בשנת 1987 בשל ארבע 'יצירות המופת' שלו, כולל המגדל.

שלושת יצירות המופת האחרות הן:

בית הטבילה

נבנה במאה ה-12, הבניין העגול של סן ג'ובאני היה הבניין השני שהוקם בתוך Campo dei Miracoli. בית הטבילה הגדול ביותר באיטליה, אמנם מורכב להפליא כלפי חוץ, אך בכניסה אליו הוא מציע עיצוב הרבה יותר מחמיר, דליל וקצת קודר.בקומה השנייה תמצאו חלון המשקיף אל חזית הקתדרלה ופיאצה דיי מירקולי.

קתדרלת פיזה , נבנתה בשנת 1092, הדואומו די פיזה מפואר מבפנים כפי שהוא מבחוץ.תקרת הזהב, הגילופים של דוכן של ג'ובאני פיזאנו,  העמודים דקים והחזית הפונה אל בית הטבילה.

קמפוסנטו

את הבניין הרביעי והאחרון של Campo dei Miracoli, השארנו גם את Camposanto Monumentale (בית הקברות הישן) הקשתות והפסלים שלו מרשימים, הוא נבנה על  אדמת קודש שהוחזרה לפיזה מגולגותא וממסע הצלב השלישי, והוא שימש מקום המנוחה האחרון לגברים קדושים שונים.

כרטיסים

גם בלי כרטיסים תוכלו להסתובב בפיאצה דל דואומו ולצלם את המגדל (כולל המצחיקים) בחינם.

עם זאת, לא תוכל להיכנס לקתדרלה, לבית הטבילה, לקמפוסנטו, או להיכנס פנימה ולעלות במגדל הנטוי של פיזה מבלי לשלם עבור כרטיס .

אם אתה רק רוצה להיכנס למגדל הנטוי של פיזה, אז זה 18 אירו לאדם. אולם הכניסה מוגבלת למשבצות זמן קפדניות של 30 דקות, כאשר רק 45 אנשים* מורשים בתוך המגדל בכל פעם. בשל הזמינות המוגבלת והפופולריות שלו, לכן זה חיוני ביותר לקנות את הכרטיס מראש.

כרטיסים זמינים באינטרנט רק 20 ימים לפני תאריך הביקור , ניתן לקנות אותם עד יום לפני, אבל משבצות הזמן יהפכו מוגבלות יותר ויותר קרוב לתאריך הביקור.בעת הקנייה, עליך לבחור את משבצת זמן הכניסה הספציפית שלך, כך שתצטרך לארגן את המסלול לפיזה מראש.כרטיס למגדל פיזה כולל כניסה חופשית למסלול מהיר לקתדרלה, שאינה כפופה לזמן מסוים.

שימו לב שהקתדרלה אינה כלולה בתוך ארבע אלו, אך תוכלו להיכנס אליה בחינם עם כל כרטיס אנדרטה שתרכשו (כולל כרטיס המגדל). הכניסה לאנדרטאות הללו ולקתדרלה אינה כפופה לזמן קבוע.

זמני כניסה

שימו לב שילדים מתחת לגיל 8 אינם מורשים להיכנס.

מאפריל עד ספטמבר, מגדל פיזה פתוח לכניסות בין השעות 9:00-20:00, עם פתיחה ממושכת בין השעות 8:30-22:00 מה-17 ביוני עד ה-31 באוגוסט. באוקטובר, השעה 9 בבוקר – 7 בערב. הכניסה מותרת עד 30 דקות לפני שעת הסגירה.

בחודשים נובמבר – מרץ, הוא פתוח בדרך כלל בין השעות 10:00-17:00, אך נפתח מעט מוקדם יותר, ונסגר מעט מאוחר יותר, בימים מסוימים.

הקתדרלה פתוחה למבקרים בין השעות 10:00-20:00.

מה יש בתוך מגדל פיזה?

תטפסו במדרגות הלולייניות של המגדל, ב- 273 המדרגות למעלה לקומה השמינית.

273 מדרגות שאותרו על ידי המבקרים בפיזה במשך כמעט 800 שנה, חלוף הזמן מותיר  מורגש בשיש .כשתגיעו לפסגה,תראו את הנופים המופלאים ביותר של קמפו דיי מירקולי, גגות כתומים על גבי בניינים ורודים של כל העיר , והאזור הכפרי של טוסקנה שמעבר לו. תוכלו לצלם תצוגה מלאה של 360 מעלות.

הפעמונים (כל אחד מנגן תו מוסיקלי אחר) ננעלו והושתקו בשנות החמישים בשל חשש שצלצול שלהם יגדיל את הסיכון לקריסת המגדל

מומלץ בחום להגיע לתור מחוץ למגדל כ-10 דקות לפני תחילת מועד הכרטיסים ,הגישה מוגבלת ל-45 אנשים לכל משבצת של 30 דקות .ילדים מתחת לגיל 8 אינם מורשים להיכנס, בעוד שבני 8 עד 18 חייבים ליווי מבוגר.  העצה הטובה ביותר היא להגיע לשם מוקדם יותר כדי ליהנות עם פחות אנשים. 

קוד לבוש של הכנסייה

האתר כולו נחשב קדוש על ידי הכנסייה הקתולית, הקתדרלה היא מקום פעיל של פולחן ותפילה, וכמו תמיד באיטליה, זה אומר שאתה צריך להתלבש ולהתנהג כראוי. לנשים מומלץ ללבוש בגדים המכסים את הגב, הכתפייםועד הברכיים.

אסור לעמוד על הדשא, ללכת על פניו או לעשות פיקניק על הדשא בתוך Campo dei Miracoli.

שאלות נפוצות של מטיילים

התחיל ב-1173, והוא הושלם ב-1370

גובהו 55.8 מטר בצידו הנמוך ביותר, 56.67 מטר בגובהו

חלק מאתר מורשת עולמי יחיד של אונסק"ו, הכולל את קתדרלת פיזה ואת בית הטבילה של סן ג'ובאני

הכניסה למגדל מחייבת הזמנת כרטיסים מראש אפשרי לבקר בטיול יום בפיזה מלוקה, פירנצה, בולוניה ולה ספציה.

 לאחר מלחמות באותה תקופה ששררו בסיציליה, העיר פיזה יצאה להקים מתחם שיבדל אותם מיריבים, החלו לבנות קודם את פיאצה דל דואומו המוקפת חומה. מגדל הפעמונים, המכיל את הקתדרלה והטבילה המדהימים שלו, היה השלישי בטריומווירט שנבנה – והפחות חשוב.

בוני הקמפנייל של פיזה התרשלו בבניית יסודות שעליהם בנו את המגדל ב-1173. הרכב הקרקע כאן היה תערובת רכה של חול דק, חימר וקונכיות, ואכן השם 'פיזה' ניתן על ידי היוונים הקדמונים מכיוון שפירושו 'ארץ ביצות'. עבודות הבנייה החלו עם תשתית רדודה של שלושה מטרים בלבד. בתוך חמש השנים הראשונות, כשרק שלושה שכבות הושלמו, המבנה החל לשקוע בשל האדמה, דבר שלא היה ידוע עת בנו את המגדל. הטעות הבסיסית הגדירה את גורלה של פיזה,העיר נכנסה לעימותים ארוכי טווח עם המעצמות השכנות של פירנצה, גנואה ולוקה. האדמה התגבשה והתייצבה כך שהקריסה לבסוף נמנעה.

הבנייה החלה מחדש בשנת 1272 והניסיונות לתקן את הנטייה היו מתמשכים, רצפות בצד אחד נבנו גבוה יותר, חלקים שנבנו כדי להרחיק אותו. עם זאת, שש שנים וארבע קומות מאוחר יותר, המגדל התנודד כמעט שלושה מטרים דרומה. כאשר הותקן מגדל הפעמונים בקומה השמינית והאחרונה, הם בנו אותו צפונה בתקווה שיתאזן.למעלה ממאתיים שנים של עצירה-התחלה בנייה, כל ניסיון ליישר את הדברים רק החמיר את המצב, כשהמשקל הנוסף גרם לקרקע הלא יציבה שמתחתיה להתפתל עוד יותר. 

בניטו מוסוליני, הדיקטטור הפשיסטי של איטליה, ראה באנדרטה כתם על התרבות והזהות האיטלקית, דבר שיש ללעוג לו לפי פקודותיו, צוות מהנדסים יצא ליישר אותו בשנת 1934 על ידי שאיבת 200 טונות של מלט ליסודותיו. כתוצאה מכך המגדל חרק דרומה יותר. מלחמת העולם השנייה  היוותה  את האיום הגדול ביותר על קיומו של מגדל פיזה,מחשש שנקודת התצפית של הקמפניל משמשת את הצלפים הגרמניים ,הכוחות האמריקאים שהופקדו על שחרור פיזה, קיבלו פקודות להוריד אותו תחת מטח ארטילריה. עם זאת, האמריקאים סירבו להרוס את המגדל, כך שאיטליה והעיירה פיזה  חייבת להם על כך.

בשנת 1964, ממשלת איטליה הכריזה שהיא משקמת את המגדל ולא מחכה שהוא ייפול. היה ברור שהעיר תאבד לא רק את עמוד התווך של הכנסתה מתיירות, אלא חלק מהמורשת שלה. הם ביקשו לייצב את המגדל הנטוי של פיזה, אבל בשום פנים ואופן אסור ליישר אותו.

כמה פרויקטים ניסו זאת, ובכל זאת המרדף המעורער אחר שלמות חלקית בפיזה היה חסר טעם לחלוטין. המגדל נטה יותר מבעבר, ובשל חומרת המצב וחששות הבטיחות, הגישה אליו נסגרה למבקרים לראשונה בהיסטוריה בת 800 השנים שלו . לבסוף, הצוות הזה בשנות ה-90, באמצעות דגמי מחשב, מקדחות, משקולות ורתמת כבלים שהבטיחה שהמגדל לא יוכל ליפול, מצאו דרך שבה כל האחרים נכשלו. בעקבות שיטה שהציע המהנדס הבריטי ג'ון ברלנד , הם חילצו לאט לאט את האדמה הבלתי צפויה מהצד הצפוני, ואפשרו למגדל להתיישב.עד שהוא נפתח מחדש למבקרים ב-2001, הנטייה הופחתה ב -15.95 אינץ' , בעלות של 200 מיליון פאונד.

הצעדים שננקטו בשנות ה-90 נתפסים כחשובים ביותר לשימור המגדל עד כה, ויש לקוות שהתערבות העניקה למבנה לפחות עוד 200 עד 300 שנים של יציבות.

כתובת לטינית דהויה על אבן שנמצאה סמוך למרגלות המגדל, שנשכחה באדמה  נמצאה כשכתוב עליה: "אני, שבניתי עבודה ראויה להערצה ומעל לכל השאר, אני אזרח פיזה הידוע בשם בונאנו".

אבוי בוננו, אולי לא הכריז רשמית שהוא האדריכל  מתוך הבושה  שהמגדל נוטה ונכשל. למרות שהוא נקבר בשטח פיאצה דל דואומו, קרוב ליצירת המופת הפגומה שלו, הוא  לא קיבל את התהילה  שמגדל פיזה זכה לו בזכות אותה טעות ולא ידע ושאף אחד לא רוצה לתקן את טעותו.

במגדל מבקרים כחמישה מיליון מבקרים בשנה.אולי בגלל מיקומו קרוב לעיר הרנסנס של פירנצה, לעיר המוקפת חומה לוקה, מרחק נסיעה ברכבת מצ'ינקווה טרה , מרחק נסיעה מגבעות טוסקנה – מה שאומר שפיזה תמיד יהיה יעד תיירותי פופולרי גם בגלל הנטייה, אך לא רק, גם משום עמודי השיש העדינים, הדפוסים המורכבים, ששת הארקידות החיצוניות, כל אלה הופכים את  המבנה לאטרקטיבי מבחינה ארכיטקטונית ואסתטית.

מגדל הפעמונים היקר , בסגנון רומי, שוקל כמעט 15,000 טון.

תעלו במגדל פיזה ב -296 המדרגות בגרם המדרגות הלולייניות שלו דרך 8 קומות.

הפעמון הגדול ביותר, בשם L'Assunta, הוצב שם ב-1655 ומשקלו 3,500 קילו.

המתחם כיכר הניסים כולל:

בית הטבילה (לידה)

קתדרלה ומגדל פעמונים (חיים)

בית הקברות המונומנטלי (מוות)

הכי טוב לצפות במגדל הנטוי מחומות שמקיפות את העיר העתיקה.
מכל מטר רואים את המגדל מזווית אחרת . ( לא רק את מגדל ,אלא עיר כולה). לחומה מובילות 52 מדרגות ( היה לי חשוב לדייק בכמות המדרגות כי טיילנו עם סבתא). לדבריה , לטפס לחומה , ליותר קשה מאשר לטפס לקומה רביעית רגילה. כאשר אדל מבוגר מטייל על החומה , כדאי לו לדעת שירידה הבאה מחומה נמצאת במרחק 1600 מטר ממגדל פיזה
פיזה העיר לא מלאת עשייה, לכן מומלץ להגיע לראות את המגדל בלבד וללכת. יש מדשאה גדולה מסביב ועוד מבנים מרהיבים.
כן ממליצה להגיע גם לגיחה קלה כי זה פשוט חובה לראות. מקום יפה מאוד, קצת רחוק מהכל..אבל שווה לבקר בשביל להצטלם עם המגדל.. והמקום נקי ואיכותי. שווה לביקר של שעתיים ++

2/5 - (1 vote)

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה ברומא ללא עלות השאירו פרטים👇

לחזור למשהו ספציפי?

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה ברומא ללא עלות השאירו פרטים👇

חוויה ברומא מתחילה כאן