חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

בית הכנסת הגדול ברומא

העיר רומא היא יעד פופולרי ביותר עבור מאות אלפי תיירים בכל שנה. העיר מציעה מגוון עצום של אפשרויות בילוי, תרבות, חיי לילה, פארקים נפלאים ועוד ועוד. אבל עבור התייר הישראלי יש חשיבות מיוחדת לעיר רומא, שכן כאן שוכן בית הכנסת הגדול ביותר באירופה. זהו מקום בעל משמעות היסטורית אדירה ובעיקר מבנה מרשים ביותר. 

כל מה שצריך לדעת לפני ביקור בבית הכנסת הגדול של רומא
הנקרא "Tempio Maggiore di Roma"

בית הכנסת הגדול של רומא. מאז ועד היום.

בלב ליבו של המרכז ההיסטורי של רומא, ניצב לו בגאון בית הכנסת הגדול בעיר. המבנה הזה אמנם לא יכול לדבר, אך אם יכול היה, היה מספר לנו על ההיסטוריה ארוכת השנים של היהודים בעיר רומא, במקביל לחיי הקהילה היהודית הנמצאת בעיר עד עצם היום הזה. 

זוהי ללא ספק האטרקציה הבולטת בקרב מטיילים ישראלים המגיעים לעיר רומא, ולא בכדי חלק גדול מהם בוחר אף לקחת סיור שלם ברובע היהודי המרתק, כשבית הכנסת הוא כמובן נקודת השיא של הסיור. 

בית הכנסת עצמו עצום, מרשים ועוצר נשימה. המבנה מזכיר במעט את הכנסיות הגדולות שאנחנו מכירים מערים מרכזיות באירופה, ומציע מראה וסגנון אלטרנטיבי לבתי הכנסת שאנחנו מכירים מהארץ. 

מלבד בית הכנסת, ניצב במקום גם מוזיאון מרתק בו תוכלו ללמוד עוד על ההיסטוריה של המקום ושל הקהילה. במוזיאון מיצגים מרתקים מההיסטוריה היהודית בעיר, מאז ועד היום. 

הסיפור מאחורי בית הכנסת הגדול ברומא

בזמן רדיפת היהודים באירופה, שימש המקום כבית הכנסת היחיד בגטו – הוא הכיל למעשה חמישה בתי כנסת שונים על פי סגנונות התפילה.
לאחר תום המלחמה ופירוק הגטו, ניתנה ליהודים אזרחות איטלקית והמבנה נהרס. הקהילה היהודית לא התמהמהה, והחלה בתכנון בנייתו של בית כנסת גדול ומפואר. בניית בית הכנסת ארכה שלוש שנים והתרחשה בין השנים 1901 ועד 1904. שטחו של בית הכנסת החדש היה עצום, והוא הוקם על גדות נהר הטיבר, המשקיף לעבר מה שהיה פעם הגטו היהודי. וינצ'נזו קוסטה ואוסוואלדו ארמאני היו 2 האדריכלים האיטלקיים עליהם הוטלה מלאכת תכנון המבנה המיוחד. סגנון הבנייה הנבחר היה ה"ניאו – ביזנטי", בעוד החזית עוצבה בסגנון ניאו – קלאסי והחלל הפנימי של בית הכנסת עוצב בסגנון אשורי. 

הכספים לבניית המקום נתרמו רובם על ידי הקהילה היהודית, וזאת על אף מצבם הכלכלי העגום באותן השנים. 

על אחד מקירות בית הכנסת מתנוססת הכתובת המצמררת שמטרתה לתאר את עליית היהודים מהשפל באיטליה – "מבירא עמיקתא לאיגרא רמא".

בית הכנסת הגדול של רומא - קווים לדמותו

המבנה עצמו בו שוכן בית הכנסת הוא לכאורה פשוט ופרקטי. העיטורים הצנועים המפוזרים במקום משתלבים בצורה טבעית עם המראה הכללי של העיר רומא. 

אבל דווקא הצניעות הזאת, בשילוב הסגנון האקלקטי של המבנה, הופכים אותו לבולט מאוד על רקע העיר היחסית מונוטונית מבחינה ארכיטקטונית. סגנון הארט-דקו המוחצן יחסית בחזית בית הכנסת, נועד לחגוג את חזרתה לחיים של הקהילה היהודית בעיר והופך את בית הכנסת לבולט עוד יותר. נוסיף לכך את העובדה שבשל מיקומו המרכזי וגודלו, ניתן להבחין בבית הכנסת מנקודות רבות בעיר, מה שעושה אותו דומיננטי עוד יותר בנוף של רומא. 

אם כל זה לא מספיק, כיפת האלומיניום המעטרת את בית הכנסת, היא הכיפה המרובעת היחידה בעיר. דבר זה נעשה במכוון על מנת להבדיל את בית הכנסת משלל הכנסיות המפוזרות ברומא. 

באופן לא מפתיע, אך עם זאת מצער, ניתן למצוא כאן גם לוחות זכרון משיש שמטרתם הנצחת קורבנות הקהילה אשר נטבחו על ידי הנאצים, וגם לאירוע הטרור המזעזע שהיה במקום בתשיעי לאוקטובר בשנת 1982. הפיגוע בוצע אז על ידי הרשות הפלסטינית, נפצעו בו 37 מתפללים, ונהרג בו גם סטפני גאי, ילד בן שנתיים. מאז ועד היום מאובטח בית הכנסת על ידי המשטרה הצבאית של איטליה, אשר נקראת משטרת הקרביניירי. אבטחה זו קיימת בנוסף לאבטחת הקהילה, אותה יש לעבור בעת כניסה לבית הכנסת. 

קצת על הקהילה היהודית ברומא ברובע היהודי

הקהילה היהודית ברומא מונה כיום קצת מעל 17000 יהודים בלבד. זה לא מונע מהעיר רומא להכיל 13 בתי כנסת פעילים! ביניהם ניתן למצוא בית כנסת מיוחד ליהדות טריפולי אשר הגיעה לאיטליה בשנת 1967. בית כנסת מעניין נוסף, מכיל בתוכו למעשה 3 בתי כנסת – בסגנונות איטלקי, ספרדי ואשכנזי. משרדו של הרב הראשי לאיטליה ממוקם באופן טבעי בתוך בית הכנסת הגדול של רומא, והוא מכהן גם כראש מועצת הרבנים של איטליה. 

עדויות ראשונות לקיומה של קהילה יהודית ברומא קיימות עוד מהמאה השנייה לפני הספירה, אז נכרתה ברית בין האימפריה הרומית לבין ממלכת יהודה, בתקופת שלטונו של יהודה המכבי ומלחמתו נגד היוונים. רבים מהיהודים היגרו מיהודה לרומא, וכך הלך וגדל מספרם, במקביל למעמדם שהתבסס בעיקר על סחר. גל הגירה גדול מיהודה לרומא נרשם גם לאחר "המרד הגדול" ביהודה בשנים 135 עד 65 לפני הספירה. הקהילה היהודית גדלה וצמחה באותן השנים, והיא הובדלה גם מקהילות אחרות בשל העובדה שהיהודים באיטליה לא היו ממוצא מזרחי (מדינות ערב) או ממוצא אשכנזי. הקהילה היהודית אופיינה בנוסח קריאה איטלקי יוצא דופן, ועל כן דבק בהם הכינוי ה"רומנים".

מה יש לעשות באזור של בית הכנסת הגדול ברומא

בית הכנסת הגדול של רומא מצוי כאמור ברובע היהודי. מדובר במיקום מרכזי ביותר, המאפשר גם גישה רגלית נוחה יחסית לאטרקציות נוספות כגון ה"קולוסאום" המפורסם, כיכר ונציה ואתרים פופולריים נוספים. בנוסף, תמצאו בסביבת המקום מגוון בתי קפה חמימים ומסעדות לרוב, כאשר חלק נכבד מן המסעדות הן כשרות, לנוחיות המטייל הישראלי. 

הכתובת: Lungotevere de' Cenci, 00186 Roma RM

שאלות נפוצות על בית הכנסת הגדול של רומא

בהחלט כן. זהו אתר מרתק ופופולרי ביותר בקרב תיירים רבים מכל העולם, וישראלים ויהודים בפרט. על פי רבים בית הכנסת ברומא הוא בית הכנסת המרשים ביותר באירופה.

בהחלט כן. המקום מציע מגוון סיורים מודרכים באמצעות אזניות, כאשר השפה העברית זמינה גם היא עבור המבקרים.

רמת האבטחה במקום גבוהה ביותר מסיבות מובנות. לפני הכניסה קיימת חובת בידוק ביטחוני, גם כאשר מדובר ביום שבת.

אין להיכנס בלבוש לא מכובד. מכנסיים קצרים, גופיות או נעליים לא סגורות אינם חלק מקוד הלבוש המותר. בנוסף, חל איסור מוחלט על הכנסת מכשירים סלולריים או מצלמות למקום.

במהלך השבוע תפילת שחרית מתקיימת במקום בשעה רבע לשמונה בבוקר, לעומת שבת וחג שאז מתקיימת תפילת שחרית בשעה שמונה וחצי בבוקר. זמני תפילות מנחה וערבית יהיו תמיד על פי זמני התפילות המקובלים בחו"ל. 

4.4/5 - (7 votes)

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה ברומא ללא עלות השאירו פרטים👇

לחזור למשהו ספציפי?

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה ברומא ללא עלות השאירו פרטים👇

חוויה ברומא מתחילה כאן

Booking.com