חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

גני טיבולי

טיבולי (טיבור בלטינית) היא עיירה קטנה באזור לאציו במרכז איטליה, במרחק של 30 ק"מ מזרחית לרומא. היא ממוקמת על המדרונות של גבעות סבין. העיר היתה תחת הנהגתה של האימפריה הרומית במאה ה-4 לפני הספירה, היא שימשה כאתר נופש עבור קיסרי ושליטי רומא. 

כיום, Tivoli מייצגת אתר אתר ארכיאולוגי והיסטורי בעל חשיבות הנקרא גני טיבולי.
האנדרטאות של טיבולי הן מהדוגמאות הטובות ביותר ששרדו מתקופת העת העתיקה. בין כל השרידים של בתי מגורים רומיים החשובים ביותר הם אלה שנרכשו על ידי הקיסר אדריאנוס. הווילה של אדריאנוס הפכה לווילה האימפריאלית המפוארת ביותר שהאימפריה הרומית ראתה אי פעם ונבנתה במהלך עשור, היא הכילה ספריות, מרחצאות, חדרי אירוח, שני תיאטראות ועוד. מדרונותיה מכוסים במטעי זיתים וכרמים. 

במאמר זה נסקור עבורכם המלצות לאטרקציות בטיבולי.

Villa d'Este

וילה ד'אסטה בטיבולי  הארמון והגנים המקיפים אותו, מעוצבים בסגנון הרנסנס מהמאה ה-16 , בהוראת הקרדינל איפוליטו ד'אסטה.,כאשר מרכיבים האדריכליים בגינה (מזרקות, אגני נוי וכו ') הם גם הגנים האיטלקים שהיוו בהמשך מודל מוקדם לפיתוח הגנים האירופיים.

הארמון והגנים של וילה ד'אסטה בטיבולי, במרכז איטליה,הם אחד הסמלים של הרנסנס האיטלקי, עוצבו על ידי פיררו ליגוריו (1500-1583) והוזמן על ידי הקרדינל איפוליטו השני ד'אסטה מפררה (1509-1572), מושל טיבולי ב-1550, שביקש שיבנו לו ארמון מפואר, העבודות נמשכו כ-20 שנה. הארמון והגנים משתרעים על שטח של כ-4.5 דונם.

וילת ד'אסטה בטיבולי הידועים בזכות עיצובם האלגנטי, היצירתי והמתוחכם אדריכלית. הארכיטקטורה של הארמון כוללת חזית אחידה ,אכסדרה אלגנטית באמצע, עם שני מפלסים ורמפות מדרגות. 

בשל מיקומה, הווילה מציעה נוף נשגב של הנוף שמסביב ושל גני וילה ד'אסטה המדהימים.בתוך הוילה עצמה ניתן למצוא מספר חדרים שונים ששוחזרו ותוחזקו במצבם המקורי.הפרטים והקישוט שנמצאו בחדרים אלה מרהיבים.החדרים הבולטים כוללים את אולם הציד, היכל התהילה, היכל נוח ואולם הטריביון הראשון.כל חדר מכוסה יצירות אמנות יפהפיות ומספר את הסיורים והאגדות  סביב הארמון המפואר.

החל משנת 1560 נעשו מאמצים גדולים לספק את המים הדרושים למזרקות הרבות, נעשו לשם כך עבודות.   מעבר למזרקות, נבנו אגני נוי והמערות.

גני וילה ד'אסטה משתרעים על פני שני מדרונות תלולים, האכסדרה של הארמון מסמנת את ציר האורך והמרכז של הגנים. המפל הגדול הזורם שוכן באמצע האכסדרה. ה- Fontana del Bicchierone (מזרקת הזכוכית הגדולה), נבנתה על פי תכנון של ברניני (1660-61) נוספה במאה ה-17. מזרקה זו היא בצורת גביע משוננת, ממנה נופל סילון מים גבוה לתוך קונכייה. הגנים עם המזרקות, הם יצירת מופת של הנדסה .

גני טיבולי ווילה ד'אסטה הוכרזו כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו .כיום, עדיין נראים שרידי הווילה הרומית והמנזר שעליו נבנה הארמון. זאת ועוד, חלק גדול מהמבנה המרחבי והנוי של הגנים השתמר. שחזור ציורי הקיר הוא שיטתי וקפדני. יצירות בארוק בולטות אחרות, כמו אלה של ברניני, שומרו ושוחזרו היטב.בשנים האחרונות נהנתה האחוזה מכמה מבצעי שיקום בהתאם לעקרונות שנקבעו באמנה של ונציה.הווילה ד'אסטה מוגנת כאנדרטה לאומית .

כיום המתחם יוצא הדופן הזה מפורסם בכל העולם בזכות המזרקות הנהדרות המקשטות אותו, המאופיינת במשחקי מים ובהיותו "הגן האיטלקי" היפה ביותר באירופה.

המים הזורמים מהמזרקות הרבות נלקחים ישירות מנהר האניין דרך ערוץ תת קרקעי באורך 600 מטרים.

המתחם כולו משתרע על פני 4 דונם וכולל, בנוסף לבניין המגורים, גינה מעוטרת בשדרות עצים ומזרקות רבות, הפסלים, עיצוב הגנים, יצירות אמנות אמיתיות.

ארמון ד'אסטה מאופיין בחזית אלגנטית, כשנכנסים אליו מגיעים לגרם מדרגות המוביל לאולם קבלה גדול, מכאן ניתן להגיע ישירות אל ציורי הקיר של דירת נובל. ממש מתחת לאכסדרה הכפולה עם שני מסדרים יש נימפאום עתיק ששיכן בעבר את מזרקת לדה, שנשמרה כיום בגלריה בורגזה ברומא. בתוך שלוש הקומות של הבניין ישנם חדרים יוצאי דופן כהיכל סיפורי שלמה והדירה התחתונה, המאופיינת בסלון דלה פונטנינה ובציור הקיר של "ארקול סאסנו".

המזרקות החיצוניות כוללות את הרומטה, המאופיינת בפסל של רומא על כס המלכות, או Fontana dell'Ovato המרשימה , המכונה בדרך כלל מזרקת טיבולי, פנינה ארכיטקטונית המסכמת את ה- Viale delle המפורסם. סנטו פונטנה . גולת הכותרת היא מזרקת Bicchierone, יצירתו של ג'אן לורנצו ברניני ומה שמכונה "מזרקות מוזיקליות", מזרקת הציפורים ומזרקת העוגב , המצוידת בכמה מכשירים המופעלים על ידי מים המשחזרים הרמוניות מוזיקליות. מזרקת פרוסרפינה ראויה לציון, המורכב מנימפה מרכזית המוגנת על ידי שני עמודים, שנחשבה במקור כמזרקת הקיסרים. עוד מזרקה יפה, היא מזרקת נפטון , אחד המקומות המצולמים ביותר על ידי תיירים .

Villa Adriana

האחוזה הכפרית העצומה של אדריאנוס,נבנו בין השנים 118 ל-138 לספירה, הייתה מהגדולות בעולם העתיק,השתרעה על -120 דונם, כ-40 מהם פתוחים כיום לקהל הרחב. 

הווילה המקורית, תוכננה על ידי אדריאנוס עצמו. הקיסר היה נוסע גדול ואדריכל נלהב, והוא ביסס רבים מרעיונותיו על מבנים שראה ברחבי העולם. ה- pecile , אזור הבריכה הגדול ליד החומות, הוא רפרודוקציה של בניין באתונה. באופן דומה, הקנופו הוא העתק של מקדש בעיירה המצרית קנופוס, עם בריכה צרה באורך 120 מ' שלצידה דמויות פיסוליות. בראשו, ה- Serapaeum הוא נימפאום חצי עגול (מקדש לנימפת המים) ששימש בעבר לאירוח נשפים בקיץ. לצד המים נמצא האנטיקוויום שם מתקיימות כעת תערוכות זמניות .

מצפון-מזרח של הפסיל, תיאטרו Marittimo הוא אחד הבניינים האייקונים המזוהים ביותר  עם טיבולי. מיני וילה עגולה הממוקמת בבריכה מלאכותית,זה היה מפלט האישי של אדריאנוס .

מדרום מזרח, פיאצה ד'אורו , הכיכר המרכזית, עטופה בערוגות פרחים וצמחייה,יש גם כמה מתחמי מרחצאות, מקדשים וצריפים.

מתחם מפואר זה מכיל אינספור מבנים שמורים היטב,הקיסר השתמש בווילה זו כמקום מפלט מרומא במהלך המאה ה-2 לספירה וטיבולי נבחרה בשל הנוף הציורי שלה.

כיום ניתן למצוא הרבה מבנים יפים שעדיין עומדים על תילם כמו הגרנדי טרמה, הקוודריפורטיקו, התיאטרון מריטימו ופיאצה ד'אורו. תמצאו חפצי אמנותרבים כמו פסיפסים, כלי חרס וקרמיקה.

סיור מרומא לטיבולי

סיור מודרך במשך 7 שעות שיוצא מרומא אל גני טיבולי

סיור מרומא לטיבולי + א. צהריים

סיור מודרך שיוצא מרומא אל גני טיבולי כולל ארוחת צהריים

Via delle Cascatelle

מפלי טיבולי ממוקמים בתוך וילה גרגוריאנה, היעד התיירותי השלישי של טיבולי, שנחנך על ידי האפיפיור גרגוריוס ה-16 ב-1835 ,המפלים הנהדרים שנשפכים בחלק הצפוני של טיבולי.

אם תלכו מהווילה גרגוריאנה ולכיוון ויה קווינטיליו וארו תוכלו לראות את המפלים ואת העיירה טיבולי.

השביל מתפתל בין כמה יערות יפהפיים ,אם תרצו לצפות במפלים מלמעלה, ישנו שביל קטן מ-Via Quintilio Varo – השביל הזה פונה אל שפת המפלים ומכאן תוכלו לראות את המפלים מקרוב.

פארק וילה גרגוריאנה ממוקם למרגלות האקרופוליס הרומי המפורסם של טיבולי, ויש לו ערך היסטורי, וארכיאולוגי .

 המבקרים יוכלו ליהנות מטיולים ארוכים בין שבילים שקטים, צוקים, מערות ומפלי מים הטובלים בצמחייה צפופה ושופעת . הפארק מתפתח משני צדדיו של בור עמוק, שבו נהר האניין עשה קפיצה של יותר מ-100 מטר, ולאחר מכן המשיך אל האזור הכפרי הרומי.

מפלי טיבולי, בשל הרצון למנוע שיטפון והצפות שנוצרו מנהר האנינה , כבר מהתקופה הרומית החלו לנקוט צעדים כדי לבלום את עוצמתו ולהגן על טיבולי מפני הצפות חוזרות ונשנות.

בעקבות השיטפון החמור ביותר של 1826, הוחלט להטות את הנהר, והנוף שונה מהיסוד: המפל החדש נוצר לאחר עבודה נהדרת זו של הנדסה הידראולית, האפיפיור סידר מחדש את כל האזור שמסביב, ויצר את וילה גרגוריאנה ומפלי טיבולי, כאשר המים מהמפל הגדול נופלים מגובה של 120 מטר.

Parco Villa Gregoriana

קצת יותר מחצי שעה מרומא, בטיבולי, Parco Villa Gregoriana מכיל טבע, היסטוריה, ארכיאולוגיה ואומנות .

מתחם זה שוכן בתוך עמק נהר האניין בחלק המזרחי של טיבולי.הוילה שהוזמנה על ידי האפיפיור גרגוריוס ה-16 במאה ה-19, כוללת סדרה של גנים יפהפיים, מפלים,מערות ושבילים המתפתלים בנוף ושרידים עתיקים מהתקופה הרומית.

מאפיינים בולטים כוללים את מערת הסירנה, מערת נפטון וכמובן גרנדה קסקטה – ניתן לראות את המפל הזה מהווילה במלוא הדרו, ואת המעברים מעשה ידי אדם שכיוונו את זרימתו.

בשנת 1832 קידם האפיפיור גרגוריוס ה-16 עבודה גרנדיוזית של הנדסה הידראולית כדי לשים סוף להצפה המתמשכת של נהר האנינה, ניתוב מימיו למנהרה כפולה שנחפרה בהר קטילו ולאחר מכן הובילו אותם באופן מלאכותי. מעבודה זאת נוצר מפל מים שני באיטליה אחרי המרמור, שגם הוא נעשה על ידי אדם באופן מלאכותי. לאחר שסיים את העבודה, יצר האפיפיור את הפארק הנושא את שמו ואשר במשך למעלה ממאה שנה היה יעדם של אמנים, סופרים ואנשי תרבות שסיפרו לעולם על יופיו.

לאחר מלחמת העולם השנייה, האתר הפך לרכושה של המדינה .בשנת 2005 הוא סוף סוף נפתח מחדש לציבור, מבקרים יכולים לצעוד בשבילים העתיקים ,ליהנות משבעים וארבעה מיני עצים המצויים הטובלים בטבע שופע. בין אלה, שרידי הווילה של הקונסול הרומי מנליו וופיסקו, בית מגורים מפואר שנחגג גם על ידי סטציו, ועל האקרופוליס, המקדשים הרומיים, כולל המקדש המהולל של וסטה.

סיור מרומא לטיבולי

סיור מודרך במשך 7 שעות שיוצא מרומא אל גני טיבולי

סיור מרומא לטיבולי + א. צהריים

סיור מודרך שיוצא מרומא אל גני טיבולי כולל ארוחת צהריים

שאלות ותשובות נפוצות לגבי גני טיבולי הנמצאים ליד רומא

הווילה הוזמנה על ידי הקרדינל איפוליטו ד 'אסטה , בנו של אלפונסו אני לוקרציה בורג'יה פרארה 1509 – 1572.

הביקור יכול להיעשות באופן עצמאי ולוקח בין שעה וחצי לשלוש שעות. 

ניתן להגיע לטיבולי מרומא באמצעות רכבת מתחנת טרמיני. מדי יום יוצאות מטרמיני כ 10 רכבות לטיבולי בשעות שונות, ישירות ולא ישירות. רכבת שעוצרת בתחנות בדרך מגיעה לטיבולי לאחר 55 דקות בערך. לרכבת ישירה לוקח בערך 35 דקות. קחו בחשבון 20 דקות הליכה מתחנת טיבולי לגנים (יש שילוט בדרך) . 

משך הזמן המרבי של הביקור המתוכנן הוא שעתיים. מחיר רגיל לכרטיס € 12.00 .

5/5 - (4 votes)

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה ברומא ללא עלות השאירו פרטים👇

לחזור למשהו ספציפי?

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה ברומא ללא עלות השאירו פרטים👇

חוויה ברומא מתחילה כאן