חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שבת ברומא לדתיים – המלצות שומרי שבת

שבת ברומא ואתם שומרי שבת? איך להעביר שבת כשרה ברומא? כניסת שבת ברומא? כל הטיפים על עריכת שישי שבת בעיר רומא האיטלקית לישראלים שומרי שבת כאן לפניכם!

יום רביעי: טסנו בחברת אליטליה, הושיבו אותנו ביחד כזוג, עשינו צ'ק אין לפני הטיסה. ניתן להזמין מנות כשרות במעמד רכישת הכרטיס. הטיסה הייתה במדויק 4 שעות, המראה בזמן. נחתנו בערב בשדה התעופה פיומיצ'ינו ברומא, ומשם נסענו בשאטל של חברת Rome's Roads של חני חמווי ל- Lea Luxury Roomsשל נופר קאשי (בעל ציון 9.2 בבוקינג) שנמצא בגטו היהודי שם התאכסנו בשהותנו ברומא, אשר בו ניתן לאכול ארוחת בוקר כשרה. לאחר התארגנות, יצאנו לאכול במסעדת סוגטו הכשרה שנמצאת גם היא בגטו היהודי.
כבר כעת אציין כי המיקום של הגטו היהודי פשוט מושלם ונמצא במרחק נוח להליכה רגלית לרוב מוחלט של האתרים המרכזיים בהם ביקרנו. עוד אציין כי המיקום של הגטו מאפשר לשומרי שבת לטייל גם בשבת לשלל מקומות, ועל כך בהמשך.
יום חמישי: התכנון ליום זה היה לראות את ה"מרכז" ומה שקרוב רגלית לגטו היהודי. לאחר ארוחת הבוקר יצאנו לקולוסיאום. לקולוסיאום קנינו כרטיס משולב שכולל גם כניסה לגבעת הפאלאטיום ולפורום רומאנום, וכן אפשרות לכניסה למספר תצוגות ללא תוספת תשלום. הכרטיס גם כלל כניסה לארנה, שבה הגלדיאטורים היו נלחמים (כלומר לא רק לראות מלמעלה את הזירה אלא להיות ממש בתוכה).
לאחר שסיימנו את הביקור בקולוסיאום, המשכנו לקשת קונסטנטינוס שסמוכה אליו, ומשם המשכנו לכניסה לגבעת הפאלאטיום ולפורום רומאנום. בכניסה ראינו את שער טיטוס, שם בעלי הפך לאטרקציה בגלל הכיפה שלראשו, ותייר מטקסט אוהד ישראל אפילו צילם אותו כדי להראות לחבר'ה.
קודם הלכנו לגבעת הפאלאטיום, שהייתה מדהימה ומרשימה, וכן הנוף הנשקף ממנה. נכנסו לאחת התצוגות שהיו ללא תוספת תשלום בגלל הכרטיס המשולב (House of Livia on Palatine Hill‏), אך היא לא הייתה מעניינת, ולכן ויתרנו על השאר. בגבעה ישנם גנים יפים (Orti Farnesiani sul Palatino) ובהם מזרקה יפיפה בה שוחים דגי זהב.
לאחר מכן המשכנו לפורום רומאנום, ובהמשך גם לפורום קיסר, פורום אוגוסטוס ופורום טריאנוס, ומשם יצאנו מהמתחם בו ערכנו סיור זה.
לאחר מכן המשכנו לאנדרטת ויטוריו אמנואלה השני (שלקרוא לה "אנדרטה" זה חתיכת אנדרסטייטמנט – בתכל'ס מדובר בהר של שיש מפוסל), ומשם ראינו את כיכר ונציה וארמון ונציה.
משם המשכנו לגבעת הקפיטולין שם ראינו את כיכר קמפידוליו, ומשם המשכנו לתאטרו די מרצ'לו (שנראה כמו קולוסיאום מוקטן), ומשם לאכסדרת אוקטביה בגטו היהודי, שם עצרנו לארוחת צהריים לאכול פיצה ב- Alice Pizza הכשרה, ולקינוח אכלנו גלידה ב- Cremeria Romana הכשרה.
משם המשכנו לביקור במוזיאון היהודי ולסיור בבית הכנסת הגדול של רומא, ומשם הלכנו למשרד של האבטחה של בית הכנסת כדי להציג בפניהם את הדרכונים שלנו כדי שנוכל להיכנס בשבת לתפילה ללא בידוק ביטחוני, ולאחר מכן עזבנו שוב את הגטו היהודי והמשכנו אל מזרקת הצבים (Fontane delle Tartarughe), ומשם אל Palazzo Mattei. משם המשכנו אל פיאצה נאבונה שם ראינו את מזרקת ארבעת הנהרות, מזרקת נפטון ו- Fontana del Moro.
משם המשכנו אל פאלאצו מאדאמה שם נמצא הסנאט של איטליה, ומשם המשכנו אל Elephant and Obelisk, ומשם אל פיאצה דלה רוטונדה ואל הפנתאון (אליו לא נכנסו בגלל איסור הלכתי, ומאותה סיבה גם לא הלכנו לותיקן כלל בטיול), ומשם המשכנו אל מקדש אדריאנוס, ומשם אל עמוד מרקוס אורליוס שנמצא בפיאצה קולונה, ומשם אל מזרקת טרווי.
לאחר מכן הלכנו ל- The Disney Store. לאחר ההליכה הרגלית המרובה כל היום, לקחנו משם מונית חזרה למלון, ולאחר מנוחה קלה במלון הלכנו לארוחת ערב במסעדת בגטו בגטו היהודי.
מהחוויה שלנו, טוב לשלב בצורה חכמה הליכה רגלית ושימוש במוניות (מרחקים קצרים עד 10-15 דקות בערך ברגל, מעבר לכך כדאי מונית. שמנו לב שהמונה מתחיל עוד ברגע הכניסה למונית על סכום של 3 אירו, ולא משנה מה המרחק אליו מבקשים לנסוע, אז קחו זאת בחשבון. לגבי תחבורה ציבורית, מבדיקה שערכנו, המטרו והאוטובוסים לא נראים כחלופה מוצלחת).
יום שישי: התכנון ליום זה היה לראות את המקומות המרוחקים יותר מהרובע היהודי. את ארוחת בוקר אותה שדרגנו עם מאפים שקנינו ב-Pasticceria Boccione, שנחשבים בגדר חובה, והם Crostata Ricotta e Visciole ו-Pizza ebraica. לאחר ארוחת הבוקר תפסנו מונית למרחצאות קרקלה שם קנינו כרטיסי כניסה כולל משקפי מציאות מדומה, שלטעמנו מוסיפים לחוויה.
לאחר מכן תפסנו מונית נוספת אל Piazza della Repubblica, ומשם המשכנו רגלית כאשר בדרך ראינו מזרקה שלא הכרנו אותה, ושם שמענו שמדובר ב-Fontana dell'Acqua Felice, שקרויה גם המזרקה של משה, על שמו של משה רבנו ע"ה (זיהינו את דמותו כיוון שהרומאים מפרשים את המילים "קרן עור פניו" במקום כ-הילה פירשו כקרניים על ראשו ולכן כל הפסלים שלו הם עם קרניים על הראש). משם המשכנו אל פיאצה ברבריני, שם ראינו את מזרקת טריטון וסמוך לה ראינו את מזרקת הדבורים. משם המשכנו אל Piazza della Trinità dei Monti ומשם אל פיאצה דה ספניה, מזרקת הספינה, המדרגות הספרדיות ועמוד האימקולטה (סביבו מופיעים פסלים בדמותם של משה רבנו ע"ה, דוד המלך ע"ה, ישעיהו הנביא ע"ה ויחזקאל הנביא ע"ה).
משם המשכנו אל פיאצה דל פופולו, ומשם עלינו אל Pincio Promenade ואל וילה בורגזה שם לקחנו אופניים זוגיים חצי ממונעים מ- Bici Pincio ואיתם הסתובבנו. משם לקחנו מונית אל טירת סנטאנג'לו. לאחר הליכה ב-Adrian Park, קנינו כרטיסים ונכסנו לטירה. לאחר שיצאנו מהטירה חצינו את גשר סנטאנג'לו ומשם תפסנו מונית חזרה לגטו היהודי.
לאחר התארגנות בחדר, יצאנו להתפלל בבית הכנסת. בית הכנסת יפיפה והתפילה הינה בנוסח רומי, שאינו ספרדי ואינו אשכנזי (יש לציין כי כל בתי הכנסת ברומא הינם אורתודוכסיים. עוד אציין כי הקהל של בית הכנסת ברובו המוחלט היה מוגדר בארץ כ"מסורתי" ויש משהו מאד כובש בתמימות המיוחדת הזאת). בקומה שמתחת בית הכנסת מתקיים מניין ספרדי. לאחר התפילה הלכנו לאכול ארוחת ערב שבת במסעדת בלה קרנה (הזמנו מקומות מראש עוד מהארץ לארוחה). הארוחה ממש כללה את התפריט, משביע ואוכל סביר לאכילה. לאחר הארוחה חצינו את גשר ארבעת הראשים והגענו אל אי הטיבר, הסמוך לגטו היהודי.

רשימת מסעדות כשרות שעזרה לנו רבות!

יום שבת: לאחר תפילת שחרית מדהימה בה היה מרגש לראות את כל הקהל עומד בקריאת עשרת הדיברות, הלכנו לאכול ארוחת שבת במסעדה רנטו אל גטו (גם אליה הזמנו מקומות מראש עוד מהארץ לארוחה). לאחר הארוחה, הלכנו אל גן התפוזים הסמוך לגטו היהודי.
לאחר קיום מצוות היום של שנ"צ בשבת, הלכנו לבית הכנסת לתפילת מנחה וערבית, שם שמענו הבדלה. לאחר מכן חזרנו לחדר להתארגן, וקצת אחרי חיכה לנו השאטל לשדה התעופה.
לסיכום: מדובר ביעד נהדר באופן כללי, וגם באופן ספציפי לשומרי שבת ו/או שומרי כשרות, שכן ניתן לטעום אוכל איטלקי כמו פסטה וגלידה, וגם במידה והמלון במיקום מתאים ניתן גם לטייל בשבת, ואפילו מומלץ לעשות שבת ברומא ולהתפלל בבית הכנסת הגדול משום שמדובר בחוויה מדהימה ויוצאת מהרגיל.
5/5 - (1 vote)

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה ברומא ללא עלות השאירו פרטים👇

לחזור למשהו ספציפי?

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה ברומא ללא עלות השאירו פרטים👇

חוויה ברומא מתחילה כאן