חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

גן הוורדים של רומא

גן הוורדים הנמצא ממש ליד קרקס מקסימוס על גבעת האוונטין פשוט מושלם! גן זה הוקם בשנת 1931 והוא מטופח עד היום בוורדים מושלמים.
כאן ברומא גן הוורדים פתוח מעדכנת אותנו מיכל מילרד.. והוא יפה מתמיד!
אולי בגלל התקופה האחרונה שאיטליה עברה עם נגיף הקורונה ואולי בגלל הרומנטיקה והקיטש של רומא.
אבל בתוך רומא בתוך כל רעש והבלגן תוכלו למצוא פינה קסומה שמשקיפה על צ׳ירקו מאסימו,
ומפיצה ריח ממכר של וורדים.
בגן מוצגים בערך 1100 סוגים שונים של וורדים בצבעים שונים , יש ספסלים אפשר לשבת לאכול לשתות ולהירגע. מקום ממש יפה לטיול רגלי לפני שעולים אל בזיליקת סנטה סבינה.
מומלץ להגיע בדרך כלל בכל שנה בתקופת האביב.
הכניסה לגן הוורדים היא חינמית.
הוא פתוח מתחילת חודש מאי ועד סוף חודש יוני. כל שנה לקראת סיום הפריחה בחודש יוני יש תחרות בינ"ל בשם: Premio Roma שבה מגדלי פרחי וורדים מכל רחבי איטליה מגיעים והזוכה מקבל את "פרס רומא"
קצת רקע על הגן:
גן הוורדים הוא למעשה מקדש לאלה פלורה, האלה הרומית של הפריחה והאביב. המתחם הוקם לפני הספירה (זמן הקמה מוערך למאה השלישית לפני הספירה), לכן הוא נבנה ממש ליד סירקוס מקסימוס על גבעת האוונטין.
בכל שנה מלפני הספירה ועד היום מתקיימת חגיגה איטלקית הנקראת "פלורליה" בין ה-28 לאפריל ועד תחילת מאי.
כיום זהו גן וורדים מקסים אך בעבר מימי הביניים ועד המאה ה-17 המקום שימש לגידול ענבים למטרת יין ולמטרת גידולי ירקות ופירות.
מידע פיקנטי מעניין לגבי היהדות והקשר לגן הורדים:
עד למאה ה-17, בית הקברות של הקהילה היהודית ברומא היה באיזור פורטה פורטזה, אבל לפתע בשנת 1645 על פי היסטוריוניים, בית הקברות היהודי עבר לגבעת האוונטין, ממש איפה שנמצא כיום גן הוורדים, ועד שנת 1934 הוא גם היה בית הקברות הרשמי של הקהילה היהודית ברומא.
בגלל בית הקברות הזיזו את המיקום של הגן לגבעת אופיו (ממש קרוב לקולוסיאום) אך במלחמת העולם ה-2 גן זה נהרס ולכן בשנת 1950 לאחר המלחמה הוחלט להחזיר אותו למקום המקורי בגבעת האוונטין (כמובן בהתחשב שהיו שם קברים, הקהילה היהודית הוזזו ממקומם והועברו לחלקה היהודית הנוכחית בבית הקברות קאמפו וראנו).
כדי לתת כבוד לקברי היהודים העתיקים, ממשלת רומא החליטה שהשביל בתוך הגן יעוצב בצורת מנורה וכל כניסה לגן תהיה עם שלט בצורה של לוחות הברית מהר סיני.
אז תהנו בגן הוורדים ותשלחו לנו תמונות!

רומא, גן הוורדים 🌹🌹🌹🌹🌹 העירוני נפתח מחדש:
הוא היפה בעולם ועם כניסה חופשית.

נוף מרהיב כבר אמרתי?

🌹גן הוורדים העירוני של רומא על גבעת האוונטין🌹
האביב מתקרב וגן הוורדים העירוני של רומא, הנחשב ליפה בעולם, מתכונן להיפתח מחדש. העונה בגן הוורדים תתחיל שוב ב-21 באפריל, בשיא פריחתו ובמקביל לחג המולד של רומא.

אין לזה שום קשר לחג המולד היקר לנוצרים, אלא מתייחס לחג חילוני עתיק שראשיתו במיתוס של ייסוד רומא, המזוהה עם התאריך של ה-21 באפריל. זוכרים את סיפור הזאבה שהניקה את התינוקות? רומולוס התינוק ששרד היה למעשה מייסד עיר הנצח ב-21 באפריל 753 לפני הספירה.

בכל יום, בין השעות 8.30-17.30, כולל חגים, ניתן יהיה להתפעל מכ-1,100 מיני ורדים מכל רחבי העולם. הכניסה חופשית לכולם.

בין אוסף הפרחים העתיקים והמודרניים יש גם כמה מסקרנים, כמו Rosa Chiensis Virdiflora, בעל עלי כותרת ירוקים, Rosa Chinensis Mutabilis, שמשנה את צבעו עם חלוף הימים, ו-Rosa Foetida, ורד מסריח… 🌹😏

השטח של הגן, כ-10,000 מ"ר אינו מרתק רק עבור חובבי בוטניקה, גינון וטבע. אבל גם למי שאוהב היסטוריה וארכיאולוגיה.

גן הוורדים העירוני של רומא, הייחודי בעולם גם במיקומו המרהיב, שוכן על מורדות גבעת האוונטין, מול שרידי גבעת הפלטין, ממש מעל הזירה הגדולה" – הצ'ירקו מאסימו. ממדיו מוגבלים, והוא מציע נוף מרהיב שנע מגבעת הפלטין, למגדל הפעמונים של סנטה מריה בקוסמדין, לכיפת בית הכנסת, למזבח הלאומי שבפיאצה וונציה הוויטוריאנו ועד למצפה מונטה מריו.

מכוסה בגני ירק ובכרמים עד סוף המאה ה-16, הפך בשנת 1645 לגן היהודי עם בית הקברות הקטן של הקהילה. משנת 1934, שנת העברת בית הקברות היהודי לווראנו, נותר האזור, שהוגדר בתוכנית המתאר הכללית של רומא כפארק, לא מעובד עד 1950, אז הפך למקום מושבו של גן הוורדים העירוני החדש. העתיק, שהיה ממוקם על גבעת אופיאן, נהרס במלחמת העולם השנייה.

כאות תודה לקהילה היהודית, שאפשרה לשחזר את גן הוורדים במקום מקודש, הוצבה הקדשה בכניסה לגן לזכר היעד הקודם, והשבילים המחלקים את הערוגות בגן. אזור האיסוף קיבל את צורת החנוכייה, מנורת שבעת הקנים, סמל היהדות.

באזור הגדול יותר יש אוסף של ורדים בוטניים עתיקים ומודרניים. בחלק התחתון, הקטן יותר, נמצאים המגזרים בהם שוכנים הוורדים המשתתפים ב"פרימיו רומא" ואוסף הוורדים שמאז 1933 – שנת המהדורה הראשונה שהתקיימה בקולה אופיו – זכו באירוע היוקרתי הזה.

הרעיון של גן ורדים ברומא הגיע לרוזנת מרי גיילי סני, חובבת טבע גדולה ומומחית לבוטניקה. אמריקאית מלידה, היא התחתנה עם רוזן איטלקי ונשארה לחיות באיטליה. אישה עם אופי חזק ועיקש, היא נאלצה להילחם קשה כדי לראות את הפרויקט שלה ממומש.

הוורדים 🌹🌹🌹🌹
החלק הגדול ביותר מכיל אוסף מעניין של כ-1200 דגימות של כל הוורדים הבוטניים העתיקים והמודרניים, הידועים בכל העולם ביופיו יוצא הדופן.

הדגימות המעובדות מגיעות מכל רחבי העולם: מהמזרח הרחוק ועד דרום אפריקה, מאירופה העתיקה ועד ניו זילנד, עוברים ביבשת אמריקה.

הוורדים הקדמוניים 🌹🌹🌹
ישנם מינים קדומים, או "ורדים בוטניים", שתחילתם מלפני 40 מיליון שנה, יקרים מאוד ומעט ידועים, חיו יחד עם "הורדים העתיקים", כולם בעלי מקוריות ויופי רב.

בהליכה בשדרות הגן תוכלו להתפעל מהוורדים הדמשקאיים שכבר פרחו בפאסטום ובפומפיי, המשמשים עד היום כבסיס לתמציות מבושמות, או מהוורדים הגאליים המפורסמים, האדומים היחידים בימי קדם ונחשבים לקדושים על ידי הפרסים. זנים נדירים ומיוחדים משתלבים באוסף זה ומושכים את העניין של המבקר.

כך אנו נתקלים בורד המוקדש לסוף מלחמת שני השודנים: הפרח שלו, כשהוא בניצן, אדום כמו ורד לנקסטר, אבל כשהוא נפתח הוא לבן כמו ורד יורק שתי המשפחות במלחמה על כס המלכות האנגלי.

מלחמת השושנים הייתה מלחמת אזרחים שנלחמה בה אַנְגלִיָה . היא נמשכה קצת יותר מ -30 שנה משנת 1455 עד 1487, אולם הקרבות היו ברובם היו קטנים ולעתים היו שנים זה מזה.

מי נלחם במלחמות השושנים?🌹🌹🌹🌹

מלחמות השושנים נלחמו בין שתי משפחות יריבות שתביעות את כס המלוכה באנגליה: בית לנקסטר ובית יורק.

'מלחמת השושנים' נובעת מהסמלים, או התגים, של שני הבתים הלוחמים: את בית לנקסטר ייצג ורד אדום ואת בית יורק על ידי ורד לבן.

לשושנה הנקראת "שלום" יש סיפור מאוד מיוחד: גזרי הכלאיים האלה, שהושגו בצרפת על ידי פרנסיס מיילנד, בפרוץ מלחמת העולם השנייה, לפני סגירת גבולות צרפת, נשלחו למשתלות שרכשו את הזכויות באיטליה. , בגרמניה ובארצות הברית.

רק באמריקה, בסוף המלחמה, אותו זן הונח כקישוט על שולחנות המשא ומתן לשלום של ועידת סן פרנסיסקו, ובכך הפך לסמל השלום. באיטליה הוא ידוע בשם "Gioia” שפירושו שִׂמְחָה.

ביקורים🌹🌹🌹🌹
לגן הוורדים יכולים להגיע גם אנשים עם מוגבלות וגם בעלי כלבים, כל עוד הכלב קטן ושמור ברצועה.

כמו כן, ניתן להזמין סיורים מודרכים בתשלום (פרטי התקשרות כאן: 06-5746810 או rosetoromacapitale@comune.roma.it).

הכניסה לרוזטו חופשית ובחינם.

גן הוורדים העירוני של רומא קפיטל ממוקם
ברחוב -Via di Valle Murcia במספר 6.

סיורים מודרכים בגן הוורדים העירוני אינם מתקיימים בכל ימות השנה אלא רק בתקופות הפריחה באביב ובסתיו. הפתיחה הבאה, בדיוק, ב-21 באפריל.

הפוסט באדיבות Irit Cattonar המקומית שתטייל איתכם בין סמטאות ציוריות אם יהיה מקום פנוי 🌹

4.9/5 - (21 votes)

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה ברומא ללא עלות השאירו פרטים👇

לחזור למשהו ספציפי?

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה ברומא ללא עלות השאירו פרטים👇

חוויה ברומא מתחילה כאן

Booking.com