חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חג פסחא באיטליה

🌸פסחא באיטליה🌸
נוסעים לאיטליה, במיוחד משפחות, מוצאים את עצמם לעתים קרובות מבלים את חג הפסחא באיטליה. הסיבה לכך היא שהחג תמיד עולה בקנה אחד עם לוחות השנה של בתי הספר כאשר ילדים ובני נוער יוצאים מבית הספר לחופשת האביב.
🌸חג הפסחא 🌸
השנה, יום ראשון של חג הפסחא ( La Pasqua ) חל ב-9 באפריל 2023, אותו תאריך כמו בארה"ב. זהו יום חג שבו כמעט הכל סגור.
🌸יום שני של חג הפסחא🌸
בדומה לכ -116 מדינות אחרות ברחבי העולם, איטליה חוגגת את היום השני של חג הפסחא כבר למחרת, שהוא גם חג לאומי. יום שני של חג הפסחא חל ב-10 באפריל השנה.
יום שני של פסחא נקרא באיטליה Pasquetta (פסחא הקטן). בנקים, סניפי דואר ורוב בתי הספר סגורים, ועסקים רבים נסגרים או מתאימים את שעות הפעילות שלהם.
לוחות הזמנים של התחבורה הציבורית משתנים לעתים קרובות גם במהלך סוף השבוע של חג הפסחא.
🌸סוף השבוע של חג הפסחא🌸
סוף השבוע המורחב של חג הפסחא מאפשר לאיטלקים חופש להיות עם המשפחה והחברים.
בעלי חנויות ובעלי מסעדות מנצלים את סוף השבוע הארוך של חג הפסחא ל" fare il ponte ". "הביטוי האיטלקי הזה מתורגם כ"ליצור גשר." ביום חג זה ואחרים בעלי חנויות ועובדים אחרים עשויים אף להוסיף ימים נוספים לחג כדי להאריך את החופש שלהם.
האם חג הפסחא הוא זמן טוב לבקר באיטליה?🌸
עם כמה אזהרות, חודש אפריל יכול להיות אחת התקופות הטובות ביותר של השנה לבקר באיטליה.
מזג אוויר נעים ☀️
למרות שתמיד קיימת אפשרות של גשם, הטמפרטורה לא צפויה להיות חמה מדי או קרה מדי.
כמובן, יש שונות מסוימת במזג האוויר בהתאם לאן פניכם מועדות. אם אתם מתכוונים לתת גיחה מרומא  לאזורים בצפון איטליה, יכול להיות אפילו סיכוי לשלג. בדרום איטליה, טמפרטורות המים צפויות להיות קרירות מדי לשחייה ואתרי נופש רבים על החוף עדיין לא ייפתחו לעונה.
אבל בסך הכל, האביב והסתיו הם שניהם התקופות הכי נעימות בשנה לבקר באיטליה. אם יתמזל מזלכם, מזג האוויר יכול להיות כמעט מושלם.
פחות קהל👥
פלוס חשוב נוסף לנסיעות האביב לאיטליה: האביב הוא עונת ביניים ולכן יש פחות קהל באטרקציות תיירותיות בערים גדולות ומאוכלסות בצפיפות ופחות תורים במוזיאונים ואטרקציות פופולריות.
עם זאת, חופשות הפסחא, כשלעצמן, נוטות למשוך זרם של מבקרים במהלך השבועות הסמוכים לפני ואחרי יום ראשון של חג הפסחא.
פרחי אביב, פירות וירקות 🌸🍇🍉
באזורים רבים באיטליה 🇮🇹 מתחילים לפרוח פרחים. ומכיוון שחלק גדול מהמטבח האיטלקי מונע על ידי עונות השנה, תגיעו בדיוק בזמן כדי להתענג על שלל האביב של ירקות ופירות הנאכלים בבית ומופיעים בתפריטי המסעדות .
מסורות חג 📍
חג הפסחא באיטליה מציע למטיילים הזדמנות ייחודית באמת להתבונן ולהשתתף בתהלוכות דתיות, תהלוכות, פסטיבלים ומסורות תרבותיות אחרות, וליהנות מכמה מאכלים מיוחדים הקשורים לחג.
לא תתקשו למצוא מיסה (תפילה) מיוחדת לחג הפסחא בכנסיות בכל עיר ועיר קטנה מצפון לדרום, אם כי מסורות פסחא רבות, כולל דתיות, משתנות ממקום למקום.
⚠️מהם החסרונות בביקור באיטליה במהלך חג הפסחא?⚠️
ביקור באיטליה במהלך חופשת הפסחא עשוי להוות אי נוחות מסוימות:
כאמור, מספר חנויות ומסעדות עשויות להיות סגורות ביום ראשון ושני. 👡👙👚🛒⛔
זה בשום אופן לא אומר שלא תאכלו, או שלא תאכלו טוב. רוב המסעדות 🍽 נשארות פתוחות. אבל כדאי להזמין מקום מראש כי תתחרו על מקום ליד השולחן עם איטלקים רבים ומבקרים אחרים שגם יחגגו את חג הפסחא.
רוב המוזיאונים הגדולים פתוחים בסוף השבוע של חג הפסחא, אבל תמיד בדקו מראש כדי להיות בטוחים לגבי שעות הפתיחה שלהם. כמובן, ⛔️מוזיאוני הוותיקן סגורים בשני הימים הנוראים הללו.⛔
כפי שעשוי להיות המקרה במהלך כל חופשה בבית, אתם עלול להיתקל בתנועה 🚙🚙🚙🚙🚙 רבה מהרגיל עם הגעת מבקרים ומקומיים הנוסעים בדרכים כדי להיות עם בני משפחה וחברים. במהלך חופשת הפסחא, אנשים נוטים לנהור ליעדי התיירות הפופולריים ביותר של איטליה, כמו רומא, פירנצה וונציה.
אתם עלולים להיתקל בהמונים השוכנים ברחובות לתהלוכות או תהלוכות דתיות ארוכות בימי שישי הטוב ובשבת הקדושה (בשישי ובשבת לפני יום ראשון של חג הפסחא). המשתתפים ברבות מתהלוכות אלו לבושים בגלימות מסורתיות, נושאים פסלים גדולים של ישו ומריה הבתולה.
רוב החסרונות הללו הם אי נוחות קלות שייגברו בהרבה על ידי מזג האוויר היפה, מאכלי האביב והחגיגות, והזדמנויות ייחודיות לראות ולהשתתף במסורות הפסחא האיטלקיות.
בין אם אתם נוצרים דתיים מאמינים ובין אם לא, מבקרים המגיעים במהלך חופשת הפסחא ירצו לבדוק עם משרדי התיירות העירוניים או האזוריים כדי לברר על המסורות והחגיגות המתאימות ביעד(ים).
קשה שלא להיתפס לקסם של פעמוני כנסיית חג הפסחא, התלבושות, המוזיקה, הקונפטי והסטרימרים.
אלו רק כמה דוגמאות לכמה ממסורות הפסחא האיטלקיות המיוחדות:
"סקופיו דל קארו" (פשוטו כמשמעו פיצוץ העגלה) היא מסורת בפירנצה שראשיתה במאה ה-11. בשעה 11:00, מיד לאחר המיסה (תפילה)  של יום ראשון של חג הפסחא, שוורים לבנים מושכים את העגלה מ-SS Apostoli אל הקתדרלה של סנטה מריה דל פיורה. בסיומו משוגרת "קולומבינה" (רקטה בצורת יונה), המסמלת יבול טוב ושנה משגשגת.
🏟
ברומא , האפיפיור מציע כתובת אפיפיור חגיגית, Urbi et Orbi (לטינית עבור העיר והעולם ) . ברכה מיוחדת זו שמורה לחג הפסחא, חג המולד והכרזה על אפיפיור חדש. לאחר מכן, תהלוכה עם ה"משיח" שקם לתחייה מתבצעת ברחובות.🏟
🍋מסורות הפסחא בסיציליה כוללות את מצעד "מיסטרי" באריצי . בתהלוכה זו נישאים ברחובות ארבעה פסלים מהמאה ה-18 המתארים את תשוקתו של ישו, החל מכנסיית סן ג'וליאנו 🍋
🫒בטרפאני (גם בסיציליה) מתקיימת ביום שישי הטוב, מיסטרי די טראפני (תהלוכת התעלומות) בת 400 השנים , שנמשכת 24 שעות . התהלוכה כוללת 20 פסלים המייצגים את התשוקה והמותו של ישו. 🫒
🍊בקלבריה , עיריות רבות במחוז רג'יו קלבריה חוגגות את "אפרונטה". זוהי תהלוכה וייצוג תיאטרלי של תחיית המתים, כאשר המשתתפים נושאים על כתפיהם פסלים קדושים של מרים הבתולה, ג'ון הקדוש וישו שקם לתחייה.🍊
🛶ביום שני של חג הפסחא בוונציה , הדוג'ה של ונציה מוביל תהלוכה מבזיליקת סן מרקו למנזר סן זקריה, לבוש בגלימות מוזהבות, נעלי בית ושרביט.🛶
אנשים בבורמיו (באזור לומברדיה) מצפים למצעד פסקוואלי. ביום חג הפסחא, מצופים עם נושא דתי נישאו בגובה הכתפיים לאורך ויה רומא.
פיירה דל'אנג'לו (יריד המלאכים), מסורת שהחלה בשנת 1511, נחגגת במילאנו ביום שני של חג הפסחא. לא רק פרחים וצמחים, היריד מציג גם גסטרונומיה אזורית ומלאכת יד.
😋מאכלי חג הפסחא😋
 פאי פסחא 🥮  Torte Pasqualina  הוא מאכל פסחא מיוחד מאזור ליגוריה.
במדינה ממוקדת באוכל כמו איטליה, אין זה מפתיע שמספר מסורות קולינריות קשורות גם לחגי הפסחא.
זה עשוי להיות כך במיוחד מכיוון שחג הפסחא חופף לסוף התענית, כאשר הנוצרים צמו או נמנעו מהמאכלים האהובים עליהם כגון שוקולד, ממתקים אחרים, אלכוהול או קפה.
ביום ראשון של חג הפסחא, איטלקים רבים מתאספים בבית לסעודה משפחתית גדולה הכוללת מרק, ריזוטו או פסטה, כבש או קפרטה (עז גדי צלוי), ביצים מבושלות, שלל ירקות האביב, עוגות ומאפים, ממתקים ויין.
 בחג הפסחא, הביצים מסמלות חיים, התחדשות ופוריות;  הכבש מייצג את הלידה החדשה ואת הרועה.  במקומות מסוימים, חברי הקהילה מביאים ביצים מבושלות או שוקולד לברכה במיסה של יום ראשון.
לפני המפגש לארוחת יום ראשון של חג הפסחא, קרוב לוודאי שאחד או יותר מבני המשפחה האיטלקיים ירוץ מוקדם בבוקר למאפייה סמוכה כדי לרכוש את עוגות ומאפי הפסחא הנפוצים בכל מקום כמו קולומבה די פסקואה בצורת יונה או פאן די פסקואה (לחם פסחא)  אופייניים לעונה זו.  מסיבה זו, אתם יכול לצפות למצוא מאפיות רבות באיטליה הפתוחות ביום ראשון של חג הפסחא בבוקר.
ביום שני של חג הפסחא, איטלקים רבים הולכים לפארקים או לאזור הכפרי כדי ליהנות משאריות פסחא ויין בפיקניקים עם חברים.
רוב החגים בדרום איטליה מתבססים על חגים מסורתיים בניגוד לפעילויות הפסחא הפופולריות בארה"ב (כגון ציד ביצי פסחא וארנבות פסחא).
🍫🥚 מסורות מתנות לחג הפסחא באיטליה
 ביצת שוקולד מריר ונצ'י עטופה באלגנטיות
 ביצת שוקולד מריר ונצ'י עטופה באלגנטיות🍫
באיטליה, ביצי שוקולד (uova di Pasqua) הן לרוב המתנה הפופולרית ביותר, במיוחד בקרב אוהבי מתוקים, ילדים ומבוגרים כאחד.  חלק מהביצים מוצקות, אחרות חלולות ומלאות בצעצוע קטן או הפתעות אחרות בפנים.
בתוך ביצת שוקולד❓
 בכמה חנויות שוקולד מותאמות באיטליה, לקוחות יכולים להביא "הפתעה" משלהם (שעשויה להיות אפילו תכשיט) שתוטבע בין שני חצאי ביצת השוקולד.
 ביצי השוקולד לרוב ארוזות באלגנטיות בנייר כסף צבעוני, המתאימות להענקת מתנות בחג הפסחא.  "ביצת הפסחא השוקולדית האומנותית היא סמל בן מאות שנים ליופי איטלקי שראשיתו בימי הביניים, סמל למצוינות בחג הפסחא", אומר הברט.
עוגת הקולומבה היא עוד דרך מועדפת למתן מתנות.
היא עשויה בצורת יונה 🕊, המסמלת תקווה, עם בצק של קמח, ביצים, חמאה ושמרים, ה"לחם" המתוק דומה לזה שאיטלקים Panettone נהנים בחג המולד ובראש השנה.  מכיוון שה"לחם" מתוק, כמעט כמו עוגה, נהנים ממנו לעתים קרובות כקינוח עם כוס יין.
 ההבדלים בין Panettone ו-Colomba הם הצורה דמוית היונה ולא עגולה של האחרונה וההחלפה של קליפת תפוז מסוכרה בצימוקים המשמשים ב Panettone.
הפוסט באדיבות: Irit Cattonar  המקומית שתיקח אתכן לסיורים בעיר אם יהיה מקום פנוי 🇮🇹
אהבת? נא לדרג!

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה ברומא ללא עלות השאירו פרטים👇

לחזור למשהו ספציפי?

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה ברומא ללא עלות השאירו פרטים👇

חוויה ברומא מתחילה כאן