חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

בזיליקת פטרוס הקדוש ברומא - הכנסייה של הוותיקן

בזיליקת פטרוס הקדוש ברומא

בזיליקת פטרוס הקדוש, או Basilica di San Pietro in Vaticano, היא כנסייה גדולה הממוקמת בעיר הוותיקן, עיר-מדינה קטנה ועצמאית בתוך רומא, איטליה. זהו המפורסם והגדול ביותר מבין ארבע בזיליקות האפיפיור ונחשב למקדש הקתולי הקדוש ביותר. הבזיליקה בנויה במקום בו נסבל ונקבר פטרוס הקדוש, אחד משנים עשר השליחים של ישוע המשיח והאפיפיור הראשון. זהו אתר עלייה לרגל משמעותי ויעד תיירותי פופולרי, המושך אליו מיליוני מבקרים מדי שנה.

בזיליקת פטרוס הקדוש הנוכחית נבנתה בין 1506 ל-1626, והחליפה את הבזיליקה המקורית מהמאה ה-4 שהוזמנה על ידי הקיסר קונסטנטינוס. את הבנייה יזם האפיפיור יוליוס השני והיו מעורבים בה אדריכלים רבים, ביניהם ברמנטה, רפאל, אנטוניו דה סנגאלו הצעיר, מיכלאנג'לו ומדרנו. העיצוב הסופי של הבזיליקה היה שיתוף פעולה של אדריכלים אלה, כאשר מיכלאנג'לו אחראי לכיפה האיקונית השולטת על קו הרקיע הרומי.

בזיליקת פטרוס הקדוש היא יצירת מופת של אדריכלות הרנסנס, הכוללת ספינה מרכזית ענקית, מעברים, קפלות וכיפה מדהימה. הפנים מעוטר ביצירות אמנות יפהפיות, פסלים ומונומנטים, כולל הפייטה של מיכלאנג'לו, הבלדאכין של ג'אן לורנצו ברניני וקברו של פטרוס הקדוש.

הבזיליקה מכילה גם את מערות הוותיקן, אזור תת קרקעי המכיל קברים של אפיפיורים שונים, כולל פטרוס הקדוש. הנקרופוליס של הוותיקן, בית קברות רומי עתיק, ממוקם מתחת לבזיליקה ונגיש באמצעות סיורים מודרכים.

כיכר פטרוס הקדוש, או פיאצה סן פייטרו, ממוקמת מול הבזיליקה ועוצבה על ידי ג'אן לורנצו ברניני בין השנים 1656 ו- 1667. הכיכר מוקפת בעמוד עמודים עם 284 עמודים דוריים ו-88 עמודים, המסמלים את החיבוק המזמין של כְּנֵסִיָה. הכיכר כוללת גם אובליסק מצרי ושתי מזרקות.

כחלק מקריית הוותיקן, בזיליקת פטרוס הקדוש קשורה קשר הדוק לאפיפיור ולממשל הכנסייה הקתולית. האפיפיור חוגג מדי פעם מיסה בבזיליקה, והבחירה באפיפיור חדש מוכרזת מהמרפסת המרכזית המשקיפה על כיכר פטרוס הקדוש.

טיפים למטיילים על בזיליקת פטרוס הקדוש ברומא

ביקור בכיפת בזיליקת פטרוס הקדוש היא פעילות פופולרית בקרב תיירים ועולי רגל כאחד. הכיפה, שעוצבה על ידי מיכלאנג'לו, מציעה נוף מדהים של רומא ושל הוותיקן מהמרפסת שלה. הנה מה שאתה צריך לדעת על כניסה וטיפוס לכיפה:

 • מיקום הכניסה: הכניסה לכיפה ממוקמת בצד ימין של בזיליקת פטרוס הקדוש, ממש לאחר שעוברים דרך האבטחה ונכנסים לכנסייה. חפשו את השלטים המכוונים אתכם ל"כפלה".
 • מחירי כרטיסים: הכניסה לכיפה כרוכה בתשלום.  המחירים 10 אירו לעלות במעלית למרפסת ואז לעלות במדרגות, או 8 אירו לטיפוס במדרגות כל הדרך מהבסיס. שימו לב שייתכן שהמחירים השתנו, לכן מומלץ לבדוק באתר הרשמי של הוותיקן או לבקש בדלפק המידע את המידע העדכני ביותר או כמובן להזמין סיור שכולל את העלייה לכיפת הבזיליקה.
 • אפשרויות טיפוס: ניתן לבחור לעלות במעלית שתיקח אתכם למפלס המרפסת. משם תצטרכו לטפס 320 מדרגות נוספות כדי להגיע לראש הכיפה. אם תבחר באפשרות של מדרגות בלבד, תצטרך לטפס בסך הכל 551 מדרגות.
 • קוד לבוש: זכרו שבזיליקת פטרוס הקדוש היא אתר דתי, ולכן יש צורך בלבוש צנוע. גם גברים וגם נשים צריכים לכסות את הכתפיים והברכיים.
 • שעות פתיחה: הכיפה פתוחה בדרך כלל מדי יום, כשהשעות משתנות בהתאם לעונה. בדרך כלל, הוא נפתח ב-8:00 בבוקר ונסגר בין 17:00 ל-18:00. עם זאת, שעות פתיחה עשויות להשתנות עקב אירועים מיוחדים או אירועי דת, לכן רצוי לבדוק את לוח הזמנים ביום הביקור.
 • נגישות: הטיפוס יכול להיות מאתגר, במיוחד לבעלי בעיות ניידות, מכיוון שהמדרגות צרות, תלולות ומפותלות. הקטע האחרון של הטיפוס כולל רצפה מעט מלוכסנת, בעקבות עקמומיות הכיפה. זה לא מומלץ לאנשים עם קלסטרופוביה, ורטיגו או מגבלות ניידות.

ברגע שתגיעו לראש הכיפה, תקבלו נוף פנורמי עוצר נשימה של רומא ועיר הוותיקן. קחו את הזמן ליהנות מהנוף ולצלם תמונות לפני שתרדו למטה.

תורים בזיליקת פטרוס הקדוש ברומא - איך לעקוף תור ענק בכניסה לבזיליקה?

בזיליקת פטרוס היא אחד מיעדי התיירות הפופולריים ביותר ברומא ואתר משמעותי לעלייה לרגל דתית. כתוצאה מכך, התורים לכניסה לבזיליקה יכולים להיות ארוכים, במיוחד בעונות השיא של נסיעות, סופי שבוע וחגים דתיים.

הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לנווט בתורים ולחסוך זמן בביקור בבזיליקת פטרוס הקדוש:

הגיעו מוקדם: הבזיליקה נפתחת בדרך כלל בשעה 7:00 בבוקר. הגעה מוקדם בבוקר, רצוי לפני 9:00 בבוקר, יכולה לעזור לך להימנע מהתורים הארוכים שנוצרים בדרך כלל מאוחר יותר במהלך היום.

לבוש מתאים: כדי להיכנס לבזיליקת פטרוס הקדוש, המבקרים חייבים להקפיד על קוד לבוש קפדני, המחייב כיסוי כתפיים וברכיים. לבוש לא הולם עלול לגרום למניעת כניסה, ולכן לבוש צנוע יכול לסייע במניעת עיכובים.

היו מוכנים לבדיקות ביטחוניות: כל המבקרים בבזיליקת פטרוס הקדוש חייבים לעבור בדיקות ביטחוניות, בדומה לאלו שבשדות תעופה. התיקים פתוחים ומוכנים לבדיקה והסרת כל חפצי מתכת מהכיסים יכולים לעזור לזרז את התהליך.

ביקור בשעות לא שיא: במידת האפשר, תכנן את הביקור שלך במהלך עונות שיא, כגון סוף הסתיו או החורף (למעט חג המולד והשנה החדשה), כדי להימנע מהמונים גדולים ותורים ארוכים.

שקול סיור מודרך: סיורים מודרכים רבים בוותיקן כוללים כניסה מהירה לבזיליקת פטרוס הקדוש. הזמנת סיור מודרך יכולה לחסוך לך זמן ולספק תובנות נוספות על ההיסטוריה, האמנות והארכיטקטורה של הבזיליקה.

יש לזכור שבזיליקת פטרוס הקדוש היא מקום פולחן פעיל, ושעות הפעילות שלה עשויות להשתנות עקב אירועים או טקסים דתיים. תמיד כדאי לבדוק את לוח הזמנים של הבזיליקה לפני תכנון הביקור.

כיכר פטרוס הקדוש ברומא

כיכר פטרוס הקדוש (Piazza San Pietro) היא כיכר גדולה, אליפטית הממוקמת מול בזיליקת פטרוס הקדוש בעיר הוותיקן, בתוך רומא, איטליה. הכיכר תוכננה על ידי הפסל והאדריכל האיטלקי הנודע ג'אן לורנצו ברניני בין השנים 1656 ו-1667, והיא מהווה יצירת מופת של אדריכלות הבארוק ומקום מפגש משמעותי לאירועים דתיים, כולל קהלים של האפיפיור, ברכות ובחירת אפיפיורים חדשים.

הכיכר מוקפת בעמוד עמודים מסיבי, המורכבת מ-284 עמודים דוריים המסודרים בארבע שורות, ו-88 פילסטרים. העמודים מעוצבים כמו זוג זרועות מושטות, המסמלות את החיבוק המזמין של הכנסייה הקתולית. בראש העמודים יש 140 פסלי קדושים, כל אחד בגובה של כ-3.2 מטרים, שנוצרו על ידי אמנים שונים בסוף המאה ה-17.

שני מאפיינים משמעותיים של כיכר פטרוס הקדוש הם האובליסק המצרי המרכזי ושתי המזרקות משני צידיו. האובליסק, שהוקם במקור בהליופוליס (מצרים) והובא לרומא על ידי הקיסר קליגולה בשנת 37 לספירה, מתנשא לגובה 25.5 מטר (41 מטר, כולל הבסיס והצלב למעלה) והוצב במקומו הנוכחי על ידי האפיפיור סיקסטוס החמישי ב- 1586. המזרקות, שעוצבו על ידי קרלו מדרנו (1612) וג'יאן לורנצו ברניני (1675), מספקות תחושה של איזון והרמוניה לכיכר.

כיכר פטרוס הקדוש היא לא רק יעד פופולרי עבור עולי רגל דתיים אלא גם עבור תיירים שמעריכים את היופי, המשמעות ההיסטורית והפאר הארכיטקטוני שלה. זהו האתר של הקהל הכללי השבועי של האפיפיור (בדרך כלל בימי רביעי) ואנג'לוס של יום ראשון, שבמהלכם האפיפיור פונה לקהל מהמרפסת המרכזית של בזיליקת פטרוס הקדוש ומברך את ברכתו.

בביקור בכיכר פטרוס הקדוש, הקפידו להקדיש רגע לעמוד על אחד משני סמני השיש העגולים באמצע הכיכר. מנקודות אלה, הידועות כ"מוקדי" האליפסה, יופיעו ארבע שורות העמודים בעמוד העמודים כשורה אחת, המציגות את כושר ההמצאה האדריכלי של ברניני.

בזיליקת פטרוס הקדוש תחתית - אנדרגראונד

לאחר ביקור בכיפת בזיליקת פטרוס הקדוש, תוכלו לרדת אל מערות הוותיקן, הידועות גם כקברות האפיפיור, הממוקמות מתחת לבזיליקה. הנה איך להגיע לשם:

 • צאו מהכיפה: לאחר שנהנתם מהנוף הנשקף ממרומי הכיפה, עשו את דרככם חזרה למפלס המרפסת, ולאחר מכן המשיכו לרדת לקומת הקרקע של הבזיליקה.
 • היכנסו לבזיליקה: לאחר שחזרתם לגובה פני הקרקע, היכנסו מחדש לאזור הראשי של בזיליקת פטרוס הקדוש. קח קצת זמן כדי לחקור את יצירות האמנות, הפסלים והקפלות המרהיבות בתוך הכנסייה, אם עדיין לא עשית זאת.
 • אתר את הכניסה למערות הוותיקן: כדי לגשת למערות הוותיקן, צעדו לכיוון חזית הבזיליקה (לכיוון המזבח הראשי). הכניסה היא בדרך כלל בצד ימין של הבזיליקה, ליד המזבח של אנדרו הקדוש. חפשו אחר שלטים המכוונים אתכם ל-"Grotte Vaticane" או בקשו עזרה מאחד מאנשי הצוות.
 • ירידה למערות: למערות הוותיקן הכניסה חופשית, ואין צורך בכרטיס או בהזמנה. עקבו אחר השילוט ורדו במדרגות אל המערות.
 • מערות הוותיקן מכילות קברים של אפיפיורים רבים ודמויות בולטות אחרות בהיסטוריה של הכנסייה הקתולית, כולל האפיפיור הקדוש יוחנן פאולוס השני, האפיפיור הקדוש יוחנן ה-23 והמלכה כריסטינה משבדיה. הקברים מקושטים בעיטור, והאווירה חגיגית ויראת כבוד. כשתטיילו במערות, תמצאו גם קפלות ומונומנטים שונים המוקדשים לקדושים ודמויות דתיות אחרות.

 

שימו לב שמערות הוותיקן שונות מהנקרופוליס של הוותיקן (Scavi), אתר ארכיאולוגי מתחת לבזיליקת פטרוס הקדוש, המכיל את בית הקברות הרומי העתיק ואת קברו האמונה של פטרוס הקדוש. הגישה לנקרופוליס הוותיקן מוגבלת ודורשת הזמנה נפרדת, אותה יש לבצע זמן רב מראש.

5/5 - (2 votes)

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה ברומא ללא עלות השאירו פרטים👇

לחזור למשהו ספציפי?

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה ברומא ללא עלות השאירו פרטים👇

חוויה ברומא מתחילה כאן

Booking.com